Jiří Pospíšil se v europarlamentu obklopil lidmi z ODS

Jiří Pospíšil se v europarlamentu obklopil lidmi z ODS | foto: Petr Topič, MAFRA

Strany tlačí své lidi do Bruselu. Pospíšil se obklopil lidmi z ODS

  • 75
Půl milionu korun má europoslanec na své asistenty. Jiří Pospíšil zaměstnává lidi ze své bývalé strany, Pavel Telička prý jen odborníky. S týmem eurokomisařky je to složitější, musí jej vyvážit lidmi z jiných zemí.

Oba vzešli z Mladých konzervativců. Jejich politické cesty se letos zdánlivě rozešly. Vzápětí se však oba opět setkali jako blízcí spolupracovníci, tentokrát na půdě Evropského parlamentu.

Řeč je o europoslanci Jiřím Pospíšilovi, který byl zvolen na kandidátce TOP 09, a jeho novém hlavním asistentovi, Petru Sokolovi, někdejším tajemníkovi poslaneckého klubu ODS v europarlamentu.

Ještě letos v lednu kandidovali Pospíšil a Sokol proti sobě na funkci místopředsedy ODS. Ani jeden neuspěl. Zhrzeného Pospíšila pak přetáhla TOP 09, Sokol zůstal v ODS. Přesto jej nyní Pospíšil zaměstnal jako jednoho z asistentů, na které může měsíčně utratit zhruba půl milionu korun. A z jeho bývalé strany jsou i ostatní.

„Já mám asistenty jen z ODS. Vybíral jsem podle kvality,“ přiznává bez obalu Pospíšil. Do týmu si vzal ještě Milana Vyskočila z ODS na Plzeňsku a jihočeského občanského demokrata Jana Zedníka.

TOP 09 však prý jeho výběr nevadí. „Nemluvili jsme o tom, nikdy jsme neřešili, kdo si koho vezme za asistenta,“ říká člen předsednictva TOP 09, poslanec František Laudát.

Ani europoslanec Pavel Telička však nezaměstnal lidi z hnutí ANO, jehož kandidátku vedl. „Vybíral jsem výlučně z odborníků. Budu rád, když v budoucnu v ANO vychováme odborníky,“ říká Telička.

Stanislav Polčák, trojka na kandidátce TOP 09 a Starostů, si za asistenty vybral lidi spíše spojené s jeho hnutím Starostové a nezávislí. Částečně však prý zaměstnal i člověka spjatého s TOP 09.

Více než místa asistentů europoslanců však strany řeší zaměstnávání svých lidí v evropských strukturách, zejména vlivná místa kolem eurokomisařů. Každý z nich totiž má kromě sekretariátu k dispozici zhruba pětičlenný politický kabinet, v němž mají být odborníci na jeho agendu. V případě české komisařky Věry Jourové (ANO) to je spravedlnost, ochrana spotřebitelů a rovné příležitosti.

Narazili na evropské zvyklosti

Podle informací MF DNES si na tato místa brousily zuby ostatní koaliční strany. Řídily se patrně domácími zvyklostmi, podle nichž ministra z jedné partaje „hlídají“ náměstci z jiných stran.

„Mluvilo se o tom už dřív, že je úzus, aby tam každá z koaličních stran měla svého člověka,“ potvrzuje Martin Stropnický, ministr a koaliční vyjednavač za ANO.

„Samozřejmě jsme se o tom bavili. Ale rozhodně to není v rovině, že by byl nějaký seznam jmen nebo ultimátum od někoho z koaličních partnerů,“ říká vlivný sociální demokrat, který si nepřál být jmenován.

Koalici by ostatně nebyl žádný seznam nic platný. Brusel není Praha - pravidla Evropské komise říkají, že eurokomisař nemůže zaměstnat jen lidi své národnosti. A už vůbec by ze stejné země neměl pocházet šéf jeho kabinetu.

Věra Jourová se už dříve zmiňovala o tom, že by chtěla mít při sobě svého dosavadního náměstka z Ministerstva pro místní rozvoj Daniela Brauna. Pokud však o něm uvažovala jako o šéfovi kabinetu, musela to přehodnotit. Podle dobře informovaného zdroje z Bruselu padla nakonec volba na zkušenou pracovnici z prostředí Evropské komise, Němku Renate Nikolayovou.

„Pokud si strany zaměstnávání příznivců představovaly jinak, pak je to neznalost poměrů. Lidé jsou tu přijímáni na základě náročných výběrových řízení, nikoliv podle toho, jak je známe z Česka,“ vysvětluje bývalý eurokomisař Telička.

Přesto se několik míst pro koaliční partnery u Věry Jourové najde, ale spíše v sekretariátu. Tam míří například  politik KDU-ČSL a znalec evropských struktur Eduard Hulicius.

Sociální demokraté se podle zmíněného zdroje z ČSSD spíše pokusí prosadit své lidi do týmů eurokomisařů z jiných států.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video