Horko za časů studené války. Pokusné výbuchy bývaly každý devátý den.

Horko za časů studené války. Pokusné výbuchy bývaly každý devátý den. | foto: Profimedia.cz

Posledních osm zemí blokuje zákaz jaderných zkoušek. Podepište!

  • 13
Na naší planetě se nachází 337 jaderných střelnic. Smlouva o všeobecném zákazu jaderných zkoušek z roku 1996 mnohé z nich vyřadila z provozu, ale přesto dosud nevstoupila v platnost. Ratifikovalo ji 157 zemí, ale úplnému zákazu brání Čína, Egypt, Indie, Írán, Izrael, Pákistán, Severní Korea a USA.

Indonéský parlament právě udělal historický krok, který naší planetě přináší více bezpečí před hrozbou jaderných zbraní. Rozhodnutí Indonésie ratifikovat Smlouvu o všeobecném zákazu jaderných zkoušek má obrovský význam. Pro zbývajících osm států jde o jedinečnou příležitost smlouvu schválit, čímž by nabyla právní účinnosti.

Autoři

Carl Bildt je švédský šlechtic, expremiér
a v současnosti ministr zahraničí Švédska. Mezinárodní věhlas
si získal angažováním
v mírovém procesu
v bývalé Jugoslávii.

Patricia Espinosa Cantellano je ministryní zahraničí Mexika. Byla velvyslankyní
své země v Německu, Rakousku, Slovinsku
a na Slovensku. 

Během pěti desetiletí po druhé světové válce naší planetou otřásl každých devět dní jaderný test, při němž se uvolnilo smrtící záření. Tato éra skončila v roce 1996, když Valné shromáždění Organizace spojených národů přijalo Smlouvu o všeobecném zákazu jaderných zkoušek. Aby však smlouva nabyla účinnosti, musí ji ratifikovat všech 44 států, které jsou podle dokumentu držitele jaderné technologie. Dokud tak neučiní, přízrak jaderných zkoušek nás bude děsit dál.

Je naléhavě nutné, aby Smlouva o všeobecném zákazu jaderných zkoušek co nejdříve nabyla v celém světě plné právní účinnosti. Naprostý zákaz jaderných explozí by totiž zbrzdil modernizaci stávajících jaderných arzenálů a vývoj nových zbraní, takže by snižoval potenciál současných i eventuálních jaderně vyzbrojených států. Smlouva přitom posiluje jak nešíření jaderných zbraní, tak jaderné odzbrojování a je zásadní pro globální, regionální i národní bezpečnost.

Klub těch, kteří brzdí

Vysoce oceňujeme skutečnost, že všechny jaderné země v Evropě a Latinské Americe a mnohé v dalších regionech světa už smlouvu ratifikovaly. Po ratifikaci Indonésií se počet zemí, které tak doposud neučinily, snížil na osm: jde o Čínu, Egypt, Indii, Írán, Izrael, Pákistán, Severní Koreu a Spojené státy. Právě tyto země nesou zodpovědnost za to, že se zákaz jaderných zkoušek prozatím nemůže stát realitou. Naléhavě je vyzýváme k opětovnému zvážení smlouvy; tento významný nástroj míru a bezpečnosti nás přivede blíž ke světu bez hrozby jaderných zbraní.

Už teď má Smlouva o všeobecném zákazu jaderných zkoušek výrazný vliv, třebaže je zatím neúčinná. Od jejího přijetí se jaderné zkoušky prakticky zastavily a všech 182 signatářských států se zdrželo testů jaderných výbušnin. Tři země, které dosud dokument neratifikovaly a zařízení tohoto typu testovaly - Indie, Pákistán a Severní Korea - čelily celosvětovému odsudku ze strany Rady bezpečnosti OSN i konkrétním sankcím Spojených národů.

Klíčovým měřítkem životaschopnosti každé úmluvy o omezení zbrojení je to, jak účinně lze kontrolovat její dodržování. V tomto ohledu má mezinárodní společenství k dispozici působivý nástroj. Přípravný výbor Organizace Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek vytváří kontrolní režim, který opakovaně prokázal, že umí spolehlivě zaměřit třebas jen drobné podzemní jaderné testy.

Monitorovací systém Smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek vedle svého kontrolního mandátu rovněž pomáhá se zmírňováním důsledků katastrof. Během loňské březnové tragické havárie v japonské Fukušimě informace Přípravného výboru napomohly tamním úřadům vydávat včasná varování. I posléze výbor pomáhal monitorováním globálního rozptylu radioaktivity z poškozené jaderné elektrárny.

Co ještě zbývá udělat

Kráter po zkušebním jaderném výbuchu v indickém Radžastánu.

Mexiko a Švédsko jsou dlouhodobí zastánci smlouvy. V průběhu příštích dvou let budou naše země společně dohlížet na posouvání dokumentu k účinnosti. Zavazujeme se, že při prosazování tohoto cíle nebudeme šetřit silami. Slibujeme, že budeme:

  • vyzývat politické lídry v zemích, které dosud Smlouvu o všeobecném zákazu jaderných zkoušek neratifikovaly, aby neprodleně jednali a provedli za tímto účelem konkrétní kroky,

  • povzbuzovat skupiny občanské společnosti - nestátní organizace, média, univerzity a mládežnické organizace - v těchto zemích, aby na držitele moci naléhaly a požadovaly ratifikaci smlouvy,

  • využívat národních, regionálních i mezinárodních schůzek a konferencí k propagaci smlouvy na všech úrovních rozhodování,

  • pracovat na dokončení kontrolního režimu Přípravného výboru, jejž by měly všechny státy podporovat jako účinný odstrašující prostředek proti těm, kdo by chtěli jaderné zbraně testovat.

Je načase ukončit tento ničivý experiment a jednou provždy zavřít dveře jaderným zkouškám. Apelujeme na držitele rozhodovacích pravomocí v osmi státech, které dosud smlouvu neratifikovaly, aby udělali krok kupředu.

Indonésie se stala vzorem; teď je řada na vás.

Copyright: Project Syndicate, 2011.
www.project-syndicate.org
Z angličtiny přeložil David Daduč


Video