Poslední šéf StB je o krok blíž slovenské cele

Vyšší vojenský soud v Trenčíně na neveřejném zasedání potvrdil rozhodnutí obvodního vojenského soudu v Bratislavě, který minulý měsíc uznal rozsudek českého vojenského soudu v kauze Alojze Lorence. Tímto rozsudkem byl v roce 1993 poslední šéf československé Státní bezpečnosti odsouzen ke čtyřem letům vězení. Pokud nyní bratislavský soud potvrdí, že rozsudek nebyl po sedmi letech promlčen, jak se někteří právníci obávají, a pokud do kauzy nezasáhne Nejvyšší soud, Lorenc bude muset jít za mříže.
Lorenc připravuje knihu vzpomínek.

Bratislavský vojenský obvodní soud 3. října konstatoval, že trestní stíhání Lorence na Slovensku se musí zastavit, protože je nepřípustné. Na Slovensku je totiž vykonavatelné rozhodnutí Vyššího vojenského soudu v Táboře, který v květnu 1993 odsoudil Lorence ke čtyřem letům vězení.

Čtyřletý trest táborského tribunálu však už může být v Česku promlčený, protože promlčecí lhůta trestů do pěti let je pět let. Což znamená, že Lorencův čtyřletý trest mohl být už v květnu 1998 promlčený.  Zákon však umožňuje přerušení promlčecí doby.

Slovenské agentuře SITA předseda Vyššího vojenského soudu Ondřej Samaš řekl, že vojenské soudy zatím nezkoumali, jestli je Lorencův trest vyměřený v Táboře promlčený. "Touto otázkou se bude po přijetí spisu zabývat Vojenský obvodní soud v Bratislavě," řekl Samaš.

Generální prokuratura nebo ministr spravedlnosti mohou podat stížnost k Nejvyššímu soudu.

Vojenský prokurátor Dušan Kováčik, který se odvolal proti rozhodnutí soudu v Bratislavě, prohlásil, že tuto možnost zvažuje a chce připravit podklady pro generální prokuraturu.

Lorenc bude rozhodnutí trenčínského soudu komentovat až po té, co se s verdiktem seznámí.  Kvůli pracovnímu zaneprázdnění je nyní mimo Bratislavu a soustřeďuje se na dokončování knihy vzpomínek.

Za co byl Lorenc v Táboře odsouzen
Lorenc byl v Táboře souzen spolu s bývalým náčelníkem československé kontrarozvědky Karlem Vykypělem a československým ministrem vnitra Františkem Kinclem.

Obžaloba se týkala převážně nezákonného zadržování disidentů před chystanými
akcemi opozice. Zatímco Vykypěl a Kincl si uložené tresty odpykali, Lorenc využil rozdělení federace a v souladu s mezinárodním právem jako slovenský občan k výkonu trestu do české věznice nenastoupil. Na Slovensku pak letos 28. června začalo jeho stíhání od počátku.

Lorenc dokončuje knihu vzpomínek
Generál Lorenc - Dešifrovaný svět, tak se jmenuje kniha o posledním šéfovi komunistické Státní bezpečnosti. Jedním z autorů je i sám Alojz Lorenc.

V knížce se Lorenc mimo jiné svěřuje se svými zkušenostmi se zpravodajskou prací z dob studené války a popisuje tehdejší špionážní aféry, jako zatčení bývalého náměstka ministra kultury České socialistické republiky Josefa Grohmana v roce 1976 a jeho obvinění ze spolupráce se západoněmeckou tajnou službou BND.

Generál v knize také vysvětluje případ dlouholetého československého špióna Karla Koechera, popisuje své návštěvy v Moskvě a přiznává odposlouchávání konzulátu USA v Bratislavě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video