Poslední problémové zkoušky

Je zcela pochopitelné, že veřejnost nezajímají zkoušky, které se v Temelíně povedly, ale ty, při nichž se projevily nedostatky. Které podstatné to v posledních dnech byly a co se s problémy bude dělat?

Výměník tepla v jednom z pomocných systémů primárního okruhu: Voda v primárním okruhu obsahuje chemické přísady, aby co nejméně poškozovala zařízení, s nimiž přichází do styku. Tuto vodu čistí filtr, do nějž však musí vtéci teplá jen 60 stupňů, aby jej nezničila. Proto je v okruhu namontován výměník - zařízení, v němž se voda přitékající k filtru ochlazuje a voda odtékající z filtru se tímtéž teplem zase zpětně ohřívá na tři stovky stupňů. Při testu se ukázalo, že výměník ruské konstrukce dobře netěsní, voda se v něm míchá a nevyměňuji si teplo náležitým způsobem. "Výměník odvezli do Brna, tam ho opravili a už byl za dozoru našich inspektorů zpětně namontován. Jeho funkce se bude znovu zkoušet," konstatuje inspektor Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Zdeněk Tipek.

Kapání vody z primárního okruhu: Minulý týden se při zkouškách objevila jedna netěsnost a jedna chybná montáž. Obojí už bylo opraveno a těsnost primárního okruhu byla tentokrát již úspěšně ověřena.

Pojistné ventily: K primárnímu okruhu a parogenerátorům jsou připojeny pojistné ventily, které v případě zvýšeného tlaku uvnitř vypustí trochu páry, čímž tlak sníží. Je to vlastně jedna z pojistek, které by přišly na řadu jen při problémech v řídicím systému. Zkoušky těchto ventilů neprokázaly, že fungují přesně podle projektu. "Čeští a ruští specialisté společně navrhli drobné konstrukční úpravy a změny v postupu následných testů. Buď ventily nastaví a prokážou jejich správnou funkci, nebo bude elektrárna muset koupit za pár milionů jiné. To ale není náš problém. Pro nás je podstatné, že dokud ventily nebudou fungovat zcela správně, elektrárnu nepustíme do další fáze spouštění," shrnuje Zdeněk Tipek.

Montážní chyba při svařování primárního okruhu: To není problém nově objevený při zkouškách, ale skutečnost, na niž ekologická organizace Greenpeace minulý týden upozornila státního zástupce v Českých Budějovicích. "Podle našich poznatků došlo v roce 1994 k chybné montáži potrubí na reaktorovou nádobu. Bylo přivařeno obráceně, 'vzhůru nohama'. Opravu pak nebylo možné provést podle svářečských norem," uvádí Jiří Tutter, ředitel české pobočky Greenpeace. Inspektoři tehdejší chybu stavitelů potvrzují. "To se tehdy skutečně stalo. Potrubí se muselo oddělit, otočit a znovu přivařit. Nový svár je na místě, které nebylo tepelně ovlivněno předchozím svařováním. Je kvalitní a parametry potrubí jím nebyly nijak ovlivněny," tvrdí Zdeněk Tipek.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue