Za nás by Babiš ani nemohl kandidovat, řekl v poslední debatě Sobotka

  • 366
Poslední šanci oslovit voliče před otevřením volebních místností dostaly strany v Českém rozhlasu. Jediný, kdo v debatě striktně odmítl jít do vlády, byl Tomio Okamura z Úsvitu. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se opřel do Andreje Babiše z hnutí ANO. Kvůli tomu, že nemá čisté lustrační osvědčení, by ani za sociální demokracii nemohl ve volbách kandidovat.

Pozváni byli předsedové stran, ale tři strany či hnutí zvolily jiné obsazení. Místo Andreje Babiše z hnutí ANO do rozhlasové debaty, kterou moderoval Martin Veselovský, dorazil jihomoravský lídr, herec Martin Stropnický. Místo předsedy SPOZ Zdeňka Štengla přišel diskutovat ministr vnitra a lídr kandidátky Zemanovců v Moravskoslezském kraji Martin Pecina. A ODS vyslala svou volební lídryni Miroslavu Němcovou, která vede kandidátku v Praze.

"Úsvit odmítá ve vládě sedět vedle politiků, kteří zemi rozkrádali, nebo k tomu mlčeli," řekl Okamura. Úsvit by pouze umožnil vládnout komukoli, kdo by slíbil, že prosadí zákon o obecném referendu. Na všechny tři varianty, jít do vlády, tolerovat ji i zůstat v opozici, jsou podle Vojtěcha Filipa připraveni komunisté. Spíše opoziční stranou, která by podporovala levicovou vládu, by chtěl být podle Martina Peciny SPOZ.

"Pokud se dostaneme do Sněmovny, pro nás bude validnější varianta opozice," řekl Stropnický. Otázkou přímo na šéfa hnutí Andreje Babiše je podle něj to, zda by mohl Babiš sedět ve Sněmovně, kdyby neuspěl u soudu kvůli jeho údajné spolupráci s komunistickou StB. Na té trvá slovenský Ústav pamäti národa, zatímco Babiš ji popírá a soudí se. Stropnický už ví, co by osobně udělal, kdyby Babiš u soudu neuspěl, ale v předvolební debatě to odmítl říci.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka v debatě, kterou moderoval Martin Veselovský, řekl, že za sociální demokracii by Babiš ani nemohl kandidovat, protože strana na svých kandidátech vyžaduje čisté lustrační osvědčení. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek dodal, že jeho strana má ještě přísnější podmínky, nepřijatelné pro ni je i to, aby lidovečtí kandidáti v minulosti působili v Lidových milicích.

"Vylučujeme být součástí vlády, která by závisela na hlasech radikálních stran," řekl Bělobrádek. Kromě komunistů mezi radikální strany zařadil Okamurův Úsvit.

Schwarzenberg i Němcová varovali před posunem na východ

Sobotka, podle všech předvolebních průzkumů šéf strany, která je favoritkou voleb, hájil svůj plán na spolupráci s KSČM, která by tolerovala jednobarevnou vládu sociální demokracie. Bohumínské usnesení zakazující straně spolupráci s komunisty na vládní úrovni strana podle něj interpretuje tak, že toleranci vlády ČSSD od komunistů umožňuje. Jinak by totiž nikdy nebylo možné, aby sociální demokracie vytvořila skutečně levicovou vládu.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg varoval před politickým posunem České republiky na východ. "Znepokojuje mě, že blízký spolupracovník pana prezidenta, pan Martin Nejedlý, pracuje pro firmu Lukoil," řekl předseda TOP 09. Upozornil i na to, že prezidentův kancléř a lídr Zemanovců ve Zlínském kraji Vratislav Mynář, stále nemá bezpečnostní prověrku.

"Tohle riziko zde vidím," varovala před politickým posunem země na východ a před autoritářským pojetím výkonu politiky, kdy prezident Miloš Zeman obchází parlament, také Miroslava Němcová.

Boj s komunismem jsme vybojovali v roce 1989, řekl Sobotka

Lídr sociální demokracie varování před posunem země na východ odmítl. "Boj s komunismem jsme si vybojovali v roce 1989. Nehrozí, že někdo posune zemi na východ," oponoval Schwarzenbergovi předseda ČSSD Sobotka.

"Strašení tím, že by se tu mohl vrátit komunistický režim, považujeme za liché. Jsme v EU, v NATO. Máme šanci se stát mostem mezi Ruskem a západními zeměmi obchodně, byznysově," řekl Okamura.

Rozhlasová debata byla poslední před otevřením volebních místností. V poslední televizní debatě ve čtvrtek lídři prozradili, koho by jejich strany v případě úspěchu vyslaly do vlády. Diváci se v pražském Kongresovém paláci i několikrát výborně pobavili (čtěte, jak se smáli lídrovi SPOZ v Praze, ministru Žákovi).

Volební místnosti se otevřely ve 14 hodin a hlasovat je možné do 22 hodin. V sobotu pak ještě od 10 do 14 hodin. Jaká bude volební účast, se dá těžko odhadovat. Kvůli pondělnímu státnímu svátku a příznivé předpovědi počasí je možné, že někteří dají přednost cestě na chaty a chalupy nebo na výlety. Naznačuje to rekordní zájem o vydání voličských průkazů (zájem je o ně větší než při prezidentské volbě, více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video