Poslední představení Miru lze pozorovat na obloze

Poslední přelety ruské orbitální stanice Mir jsou v těchto dnech vidět na večerní obloze. Jan Urban z Vlašimské astronomické společnosti sdělil, že stanice, která by měla být v polovině března zničena, je viditelná jako jasně zářící bod. "Na obloze ji lze od středy pozorovat vždy po dobu dvou až tří minut," dodal.

Zničení stanice Mir se odkládá, čtěte ZDE.

Podrobné údaje o době pozorování naleznete ZDE.

Každý den se přelet stanice zhruba o tři minuty zrychlí. Zatímco ve středu tak byla za jasné oblohy viditelná asi v 19.20 hodin, o deset dní později už to bude kolem půl sedmé večer.

Ruská vláda se po dlouhém váhání loni v listopadu rozhodla pro destrukci této patnáct let staré orbitální stanice, jejíž činnost provázely závažné problémy.

Vláda tento krok tehdy odůvodnila tím, že už nelze zaručit bezpečný let stanice. Její velká část má při vstupu do zemské atmosféry shořet.

Zbytek, asi sedmsetkilogramový vrak Miru, se podle plánu zřítí do odlehlé oblasti Tichého oceánu. Mir přijal na své palubě přes 100 kosmonautů.

Jak "to" dopadne?
Podle ruského ministerstva zahraničí se svět nadcházející destrukce zastaralého a nespolehlivého Miru nemusí obávat.

Operace řízeného sestupu Miru z oběžné dráhy začne mezi 20. a 25. únorem a skončí v první polovině března. Mir se rozpadne ve výšce 70 až 90 kilometrů nad Zemí.

Část stanice shoří v zemské atmosféře, zbytek spadne do volného moře ve vzdálenosti asi 3000 kilometrů od jižního cípu Nového Zélandu. Průchod Miru atmosférou má trvat asi 30 minut.

 

 

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video