Premiér Petr Nečas přichází na poslední jednání vlády. (3. července 2013)

Premiér Petr Nečas přichází na poslední jednání vlády. (3. července 2013) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Nečasova vláda se loučila. Dala 200 milionů dobrovolným hasičům

  • 323
Loučící se vláda Petra Nečase se sešla na posledním jednání a připila si sektem. Chyběli vicepremiérka Karolína Peake a ministr spravedlnosti Pavel Blažek. "Kanceláře jsou vyklizené. Vláda normálně standardně pracovala, jak má," řekl Nečas. Vláda podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy uvolnila 200 milionů korun pro dobrovolné hasiče.

Právě oni, jak Chalupa zdůraznil, se významně podíleli na pomoci občanům při letošních povodních. "To jsou ti, kteří jsou první u lopat," uvedl končící ministr životního prostředí.

Ministr financí Miroslav Kalousek kromě toho prosadil uvolnění dalších 613 milionů korun na odstraňování povodňových škod a na mimořádné výdaje policistů, hasičů a vojáků. Vláda projednávala bilanční zprávu o povodních. Ta podle Chalupy zasáhla 971 obcí, nasazeno bylo 28 tisíc dobrovolných hasičů a záchranářů, 21 tisíc policistů a přes 9 tisíc vojáků. Nyní Chalupa s napětím čeká, kdo bude jeho nástupce, aby mu mohl předat úřad.

Už příští týden podle nového premiéra Jiřího Rusnoka jmenuje prezident Miloš Zeman vládu novou, do které stále předseda vlády hledá ještě šest lidí. Mezi nimi i právě nového ministra životního prostředí. Nabídku odmítl Radek Špicar.

Je to skoro na odvolání, vtipkoval Nečas o Kalouskovi

Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 prosadil na posledním jednání Nečasova kabinetu navýšení základního jmění společnosti Explosia, která se oddělila od Synthesie. Společnosti to podle něj pomůže, aby překlenula příští rok, dva a mohla být některou z příštích vlád privatizována. "Je to skoro na odvolání," žertoval Nečas. "Jsem připraven podat demisi," opáčil na jeho vtip Kalousek.

Vláda podle Nečase také rozhodla o zvýšení rozpočtu na vědu a výzkum. V příštím roce by měl vzrůst o 1,5 miliardy korun

Od začátku v létě 2010 v Nečasově vládě až do úplného konce vydrželo jen pět členů - kromě Nečase tři ministři z TOP 09 Karel Schwarzenberg, Miroslav Kalousek a Leoš Heger, s nimi ještě ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, původně za Věci veřejné, později za LIDEM, tedy uskupení, které se pod vedením Karolíny Peake odtrhlo od Věcí veřejných Víta Bárty.

Nečasova vláda připomínala místy "průchoďák", vystřídalo se v ní celkem 29 lidí. Jako první se z ní poroučel ještě v roce 2010 ministr životního prostředí Pavel Drobil z ODS, brzy následoval rozkol s VV a odchod Víta Bárta z čela dopravy a Radka Johna z vnitra. V čele ministerstva dopravy se za necelé tři roky Nečasovy vlády vystřídali celkem čtyři lidé - po Bártovi nastoupil Radek Šmerda, pak Pavel Dobeš a nakonec Zbyněk Stanjura z ODS.

Tomu se ještě v den úplného vládního loučení podařilo v Senátu obhájit změnu zákona, která zjednoduší přeregistraci vozidel a řidičům umožní, aby si legální koupili registrační značku na přání (více zde). Ministryně kultury Alena Hanáková zase ještě na poslední chvíli rozhodla, že dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze nebude památkově chráněn. Majitel tak může budovu zbourat a postavit na jejím místě novou (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video