Kraje zřejmě začnou proplácet pacientům ve svých nemocnicích všechny zdravotnické poplatky. Ilustrační foto

Kraje zřejmě začnou proplácet pacientům ve svých nemocnicích všechny zdravotnické poplatky. Ilustrační foto | foto: Radek Cihla, MAFRA

Poslední dva kraje začnou lidem vracet všechny poplatky

  • 54
Lidé v Moravskoslezském a Zlínském kraji na tom brzy budou podobně jako v ostatních regionech. Kraje jim začnou proplácet všechny zdravotnické poplatky - za ošetření u lékaře, položku na receptu, den pobytu v nemocnici i návštěvu pohotovosti.

V uvedených dvou krajích nyní lidé nedostávají zpět všechny poplatky. V Moravskoslezském se odpouštějí pouze třicetikorunové poplatky, ve Zlínském se vracení peněz vztahuje pouze na třicetikorunové poplatky u specialistů, nikoliv ale u praktických lékařů. Mladší 18 let a senioři nad 70 let navíc nemusí platit šedesátikorunové poplatky za pobyt v nemocnici.

Kde se platí poplatky

Přehled zařízení, která odpouštějí regulační poplatky

"Podle mých informací jsou zastupitelstva Zlínského i Moravskoslezského kraje připravena systém nastavit tak, aby odpovídal systému v celém Česku," řekl dnes po jednání předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Hejtmani obou krajů tuto informaci potvrdili.

Moravskoslezský kraj počítal původně pro třicetikorunové poplatky s 50 miliony korun, s odpouštěním dalších částka vzroste na 140 milionů korun. Ve skutečnosti budou sumy nižší - do kalkulace není zahrnuto letos schválené celostátní omezení poplatků pro děti a seniory. Peníze v rozpočtu podle hejtmana Jaroslava Palase kraj má.

Stejný názor sdílí i jeho kolega ze Zlínského kraje Stanislav Mišák. "Od 1. dubna končí hrazení poplatků za mladistvé do 18 let. Předpokládám tedy, že nám jedno hrazení vypadne, druhé přibude. Vyplacená částka bude podle našich odhadů zhruba srovnatelná," řekl iDNES.cz Mišák.

Kraj je podle jeho slov připraven přistoupit k vracení všech poplatků, zastupitelstvo bude o návrhu rozhodovat ve středu 18. března.

I nadále ale zůstane rozdílná forma vracení poplatků. V Plzeňském kraji bude pokračovat složenková praxe, kdy lidé poplatek v nemocnici zaplatí, a když o to požádají, kraj jim peníze pošle na účet či složenkou.

Filipiová: Naše názory jsou propastně odlišné

O poplatcích s hejtmany jednala i ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS). Podle ní se však obě strany ujistily, že v poplatcích jsou jejich stanoviska propastně odlišná.

"Je to jako hluboká Macocha mezi námi," zhodnotil Hašek. "Macocha je příliš mělká," kontrovala Filipiová a nabídla hejtmanům, aby zastavili proplácení a pokusili se s ministerstvem najít kompromis. Tím by se podle Filipiové zastavil chaotický stav, kdy jsou pacienti krajských nemocnic zvýhodňováni. S návrhem ale neuspěla.

Ministerstvo zdravotnictví je přesvědčeno, že je nyní porušován zákon. Ministerstvo však podle ní nemá pravomoc věc řešit, o tom nyní jednají pojišťovny a ministerstvo vnitra. Hašek Filipiové oponoval. "Poplatky se vybírají, jejich výběr nebyl nikdy zastaven. To, v čem je střet, je forma," uvedl.

Právě kvůli vracení poplatků už postup krajů kontroluje ministerstvo vnitra a financí. Prověřují, zda kraje odpouštěním poplatků nenakládají nezákonně s krajským majetkem. - čtěte Langer a Kalousek si "došlápnou" na kraje kvůli odpouštění poplatků

Závěry kontroly ministerstva vnitra budou podle ministra Ivana Langera (ODS) známy za několik měsíců - do konce března chce mít ministr pohromadě všechny podklady, další měsíc až šest týdnů potrvá analýza. "Kvalita naší práce je důležitější než rychlost," řekl Langer.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video