Poslední duel Kerry-Bush váhy nezvrátil

  • 604
George Bush a jeho demokratický oponent John Kerry se v noci střetli při třetí a závěrečné televizní debatě v Arizoně. Mluvili o daních, rozpočtovém deficitu a reformě zdravotnického systému, ale vrátili se i k Iráku. Podle prvních průzkumů si o něco lépe vedl Kerry.

Zatímco Kerry kritizoval jednotlivé aspekty Bushovy politiky, prezident charakterizoval demokratického senátora jako utrácivého liberála, který ztratil kontakt s hlavním názorovým proudem v USA.

Při debatě, která se soustředila především na domácí témata, Bush obvinil Kerryho, že hodlá zvýšit daně střední třídě, aby mohl financovat své ambiciózní a nákladné plány. Podle něj je Kerryho plán formy zdravotnictví jen "prázdným slibem", protože bude stát během deseti let pět bilionů dolarů.

Kerry připomněl, že za Bushova volebního období ztratilo pět milionů lidí zdravotní pojištění a nyní ho nemá 45 milionů Američanů. Jeho plán zdravotnické reformy by  stál podle nezávislých expertů 900 miliard dolarů.

Stejně tak Kerry zdůraznil, že pouze hodlá zrušit Bushovo snížení daní pro lidi s vysokými příjmy nad 200 tisíc dolarů ročně.

Odmítl i Bushovy výroky o rozpočtové odpovědnosti. "Prezident změnil dosavadní přebytek ve výši 5,6 bilionu dolarů v rozpočtové deficity, které se potáhnou do daleké budoucnosti," řekl.

"Chci dnes připomenout Američanům, že tím správným plánem není litanie stížností ani plán, který nejsme sto zaplatit," kontroval Bush. "Domnívám se, že úlohou vlády je pomáhat občanům uskutečňovat jejich sny, ne jim říkat, jak mají žít svůj život."

Kerry: Bush rozdělil Ameriku
Kerry zdůraznil, že za Bushova volebního období je Amerika rozdělena jako nikdy před tím. Nikdy jsem nezažil v Kongresu takové ideologické střety, řekl. Podle Bushe však byla Amerika rozdělená již v 90. letech, jak ukázaly volby v 2000, kdy je vyhrál jen nejtěsnějším rozdílem.

Kandidáti se neshodli ani v otázce homosexuality a interrupce. Na otázku, zda je homosexualita volbou, Bush odpověděl, že neví, ale zdůraznil v této souvislosti potřebu tolerance.

Podle Kerryho homosexualita volbou není. Demokratický senátor se také vyslovil proti ústavnímu dodatku zakazujícímu sňatky homosexuálů, který Bush opět podpořil.

Pokud jde o umělé přerušení těhotenství, Kerry zdůraznil své katolictví, ale řekl, že nechce svůj názor vnucovat ostatním a toto rozhodnutí je mezi "ženou, jejím lékařem a Bohem". Bush řekl, že chce prosazovat "kulturu života", ale nevyslovil se přímo pro zákaz potratů.

Tón debaty byl umírněnější
V souvislosti s nedostatkem očkování proti chřipce Bush vyzval mladé a zdravé Američany, aby se nenechávali očkovat, aby vakcína zbyla na staré a nemocné. "Nenechal jsem se očkovat proti chřipce a nemíním to udělat," řekl Bush.

Podle Kerryho nedostatek vakcíny proti chřipce jen "zdůrazňuje problém s americkým zdravotnickým systémem, jehož stav se za prezidenta Bushe zhoršil".

Debatu opět provázely ostré výměny, ale oproti předcházejícím dvěma diskusím byl tón méně konfrontační. Bush se tentokrát většinou vyhnul podrážděným reakcím na Kerryho výroky.

Demokratický vyzyvatel našel pro Bushe dokonce slova chvály za jeho jednání v době těsně po teroristických útocích 11. září 2001.

Okamžiky humoru se objevily, když kandidáti hovořili o svých manželkách a Kerry připustil, že si sňatkem s bohatou dědičkou výrobce kečupů, Teresou Heinzovou, "polepšil". Vysloveně uvolněná atmosféra zavládla na konci debaty, kdy se k oběma kandidátům na pódiu připojily jejich rodiny.

Průzkumy: Kerry si vedl o něco lépe
Z prvních průzkumů mezi diváky vyplynulo, že demokrat Kerry si vedl o něco lépe. V anketě televize CNN a listu USA Today označilo 52 procent diváků za vítěze debaty Kerryho. Pouze 39 procent si myslí, že lepší byl Bush.

Průzkum televize CBS ukázal, že 39 procentům nerozhodnutých voličů, kteří klání v Arizoně sledovali, se víc líbil Kerry a 25 procentům Bush. Podle 36 procent šlo o remízu.

Průzkum televize ABC došel k závěru, že výsledek debaty byl prakticky vyrovnaný - Kerryho označilo za vítěze 42 procent diváků a Bushe 41 procent. Mezi diváky však převládali republikáni nad demokraty a nezávislými, takže výsledek je úspěchem spíš pro Kerryho.

Reakce na třetí debatu odpovídají ohlasům na druhou diskusi, která také skončila v zásadě remízou. První střetnutí 30. září přineslo jasný úspěch Kerrymu, který tehdy stáhl dosavadní prezidentův náskok.

Tyto bezprostřední průzkumy však nevypovídají o tom, jaký dopad debata měla na skutečné volební preference Bushe a Kerryho. Prakticky všechny průzkumy z posledních dní potvrzují, že jejich šance jsou nyní prakticky vyrovnané.

Teresa Heinz Kerryová sleduje třetí předvolební televizní debatu svého muže spolu s dcerou Vanessou a hercem Michaelem J. Foxem. (14. října 2004)

První dáma Spojených států Laura Bushová s dcerami Jennou a Barbarou. (14. října 2004)

Theresa Heinz-Kerryová a Laura Bushová se objímají v závěru třetí a poslední předvolební prezidentské debaty. (14. října 2004)

Demokratický kandidát na prezidenta John Kerry objímá svou ženu Teresu. (14. října 2004)

Americký prezident George Bush a jeho žena Laura mávají více než třiceti tisícům přívrženců, kteří se shromáždili na stadionu baseballového klubu Arizona Diamondbacks ve Phoenixu. V pozadí jsou dcery Jenna a Barbara. (14. října 2004)

Americký prezident George Bush a jeho demokratický vyzyvatel John Kerry mávají divákům před začátkem poslední předvolební televizní debaty. (14. října 2004)

Americký prezident George Bush a jeho demokratický vyzyvatel John Kerry zdraví diváky před zahájením třetí a poslední předvolební televizní debaty. (14. října 2004)

George Bush a jeho demokratický oponent John Kerry se střetli při třetí a závěrečné televizní debatě v Arizoně. (14. října 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video