Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslechněte si, jak to politici umí rozbalit. Od Hašlera po bigbít

  10:13aktualizováno  10:13
Když se Michael Kocáb uvolil vstoupit do vlády, vrátil se do politiky jako profesionální zpěvák a rocker. Mnozí politici naopak rádi zabruslí do hudebního světa. V jakém oboru jsou lepší? Pusťte si jukebox politiků uvnitř článku.

Koncerty poslance Waltra Bartoše už tradičně završují kongresy ODS. | foto: http://www.eks.straznice.cz

Při pátrání po hudebnících v řadách politiků přichází překvapení: tóny se vyluzují hlavně na pravici, na levici zní ticho.

"Je to dáno genetikou politiků. Naturel pravicových politiků s muzikou koresponduje," řekl iDNES.cz poslanec ODS a zpěvák Pavel Svoboda. Pravicově smýšlející lidé, kteří se později dostali do politiky, v mládí často inklinovali k západní hudbě. Odtud láska k bigbítu, jazzu či blues, vysvětlil.

"Proč levicoví politici nehrají, nevím. Možná by to stálo za hlubší studii. Třeba nemají levičáci hudební sluch," vtipkuje místopředseda ODS David Vodrážka, který hraje na bicí.

Levici tak zastupuje jen poslanec ČSSD Karel Šplíchal, který ovládá tahací harmoniku. A šéf komunistů Vojtěch Filip hrál "za mlada" na basu, prozradil jeden z jeho kolegů. V roce 1996 se poslancem ČSSD stal bubeník, kapelník, zpěvák a textař František Ringo Čech.

Tím ale přehlídka levicových muzikantů v politice končí. Směrem doprava jich pak přibývá. Střed symbolizuje Michael Kocáb, který prý hudební kariéru nechce opustit ani během ministerského angažmá. - čtěte Pražský výběr bude pokračovat.

Zkušenosti s hudbou má za sebou i ministr školství za zelené Ondřej Liška. Léta vystupoval s kapelou Lesní zvěř, která se zaměřuje na směs jazzu, hip hopu a drum’n’bassu. Zpíval na festivalech a v klubech, občas si zarapuje i dnes.

V jistém smyslu má pověst pěvkyně i ministryně obrany za KDU-ČSL Vlasta Parkanová. Získala si ji díky nazpívání "radarové" písně pro amerického prezidenta George Bushe. 

Dříve by bylo možno počítat k politickému středu i undergroundového písničkáře Sváťu Karáska (US), někdejšího souputníka legendární kapely The Plastic People of the Universe. Při ponoření do ještě větší minulosti je možné připomenout Michala Prokopa či Vladimíra Mišíka (oba za OF).

Pusťte si jukebox politiků: 

Na pravici to hraje

V pravé části politického spektra je ovšem aktivních politiků-hudebníků více. Nejen příležitostně mezi svými kolegy, ale i na řádných koncertech vystupuje poslanec ODS Walter Bartoš.

Zakládající člen kapely EKS (kterou později přejmenoval na Walter Bartoš Band) hraje na basovou kytaru a zpívá. V osmdesátých a devadesátých letech hrál ve skupinách Delta a Ferrum.  

Bartošovy koncerty už tradičně završují kongresy ODS. Nejinak tomu bylo i na prosincovém sjezdu, kdy delegáti po náročném schůzování trsali pod vedením Bartošovy baskytary dlouho do noci. - více o tom, jak poslanec usiloval o Zlatého slavíka

Na kytaru hraje a svou kapelu má i zlínský poslanec Tomáš Úlehla (ODS). Kapela Jackye vznikla v roce 2005, do té doby působil Úlehla jako kytarista a textař ve skupině Voiceband, se kterou vydal i CD Parfém.

Voiceband doprovázel Richarda Müllera, zahrál si s ním i na CS Rockefestu v Chicagu. Úlehla začínal už v osmdesátých letech a později vystřídal hned několik skupin (Simplex, Taurus, Premier, Good Beavers).

Kromě kytar a foukací harmoniky obsluhuje i keyboard. "Žiju také s operní pěvkyní, solistkou Státní opery Praha. V létě plánujeme svatbu. Podílím se textařsky i na jejím CD," svěřil se Úlehla iDNES.cz. "Složil jsem i vánoční koledu, kterou hrál Český rozhlas," pochlubil se.

Ze Zlínska pochází i poslanec Pavel Svoboda (ODS). Zpívá se skupinou Staří psi většinou blues a rock. "Hrajeme docela často, děláme i support zahraničním kapelám," upřesnil. Hudbu se mu s politikou daří skloubit. "Zahraju si s nimi tak dvakrát do měsíce."

Kapela se může pochlubit celou řadou společných vystoupení se slavnými skupinami jako Yardbirds, Ken Hensley SBB s Paulem Vertigo, koncerty s Nazareth, Twin Dragons, Johny Winterem a Ten Years After.

Občas si na baskytaru zahraje europoslanec Miroslav Ouzký (ODS). V Bruselu už ale na hudbu tolik času nemá. I tak to ale pětkrát do roka "rozbalí" se skupinou B.lues svého známého. "Když se na koncert dostanu, tak si zahraju. Naposledy to bylo asi před třemi měsíci," řekl iDNES.cz.

Zpívající Praha 13

S kytarou lze často spatřit poslance za Prahu 13 a zdejšího bývalého starostu Petra Bratského (ODS). Jako celoživotní skaut inklinuje spíše ke country a písničkám trampského hnutí.

"Nikdy jsem nechodil do školy, která by mne učila klasickou hru na kytaru. Ale sám jsem se naučil hrát i na basu," konstatoval. "Dokonce jsme několikrát vyhráli západočeskou portu. To bylo asi v době, kdy začínal Marek Eben," připomněl.

Na hudbu si udělá čas i v politice, hudebně nadanou má prý ostatně celou rodinu. S manželkou hrají oba, často na skautských táborech, které pořádají, nebo na narozeninách svých přátel. I oba jeho synové hrají. Nyní prý zkouší písničky skupiny Nazareth. "Připravuje se nějaký film, kde by mohla skupina Nazareth vystupovat. Chceme je taky pozvat do Sněmovny a udělat takový malý koncert."

Hudbu používá i před volbami. Před lety tak například spolu s pražskými starosty nazpíval CD se starými šlágry Karla Hašlera. Není to sice jeho styl, ale k albu se rád hlásí.

Praha 13 je vůbec na muzicírující politiky bohatá. Zástupce starosty Petr Zeman (ODS) je prý vynikající jazzman, prozradil na něj Bratský. Když loni v létě Walter Bartoš Band uspořádal koncert na dvorku Sněmovny, Zeman hrál spolu s Bartošem na kytaru.

A Praha 13 do třetice: Zemanův přímý nadřízený, po Bratském starosta a nyní nově místopředseda ODS David Vodrážka. Ve volném čase hraje na bicí se skupinou Screwballs revivalové skladby americké skupiny a další hitovky z padesátých let.

Rock-n-rollová kapela brázdí Českou a Slovenskou republiku už patnáct let. "Dobové obleky, dobové nástroje, dobová show, kdy bubeníka a kontrabasistu uvidíte stát na svých nástrojích a uvěříte, že jste se vrátili o padesát let zpátky do doby Elvise Presleyho, Buddy Hollyho a Chucka Berryho," tak skupina prezentuje sama sebe na webovém fóru pro fanoušky revivalových skupin.

"Se Screwballs hraji skoro dvacet let a vystupujeme zhruba jednou měsíčně. Hrál jsem dávno předtím, než existovala ODS," prozradil iDNES.cz Vodrážka. "Žádný vliv na politiku ani na hudbu nepociťuji. Muzika je pro mne skvělá relaxace," tvrdí.

Čtveřice se může pochlubit i filmovými záběry. V roce 1993 vystoupili Screwballs ve filmu Šakalí léta, v roce 2002 zase natáčeli reklamu na fidorku. V obou případech je doprovázel Karel Zich. 

Spíše jako příležitostný únik od politiky bere své hraní na kytaru ministr dopravy Petr Bendl (ODS). Nebo šlo spíše o předvolební tah? Bendl, tehdy obhajující post středočeského hejtmana, vydal album se svými folkovými písničkami (Hodiny) loni v létě. V předvolební kampani pak vystupoval spolu s country skupinou Rangers. - na recenzi a ukázky se podívejte zde  

Ke "kotlíkářům", jak se příznivci country sami nazývají, patří i senátor ODS Jan Nádvorník. Po roce 1968 hrál na kytaru a zpíval spolu s Jiřím Burianem ve skupině Saze. Dvojice vystupovala například v Semaforu.

"Občas jsem si někdy zahrál i nyní, ale kolega loni zemřel a tím to skončilo," řekl iDNES.cz senátor. Jeho spolupracovníci v parlamentu na Nádvorníka prozradili, že složil známou písničku. "Napsal jsem jich hodně, ale je pravda, že jedna se hraje hodně i dnes - u ohňů nebo v rádiu. Jmenuje se ´Nádraží´ a napsal jsem ji pro Michala Tučného," přiznal senátor. "Aspoň tu po mně něco zůstane," pousmál se.

Několika skupinami prošel i Petr Štěpánek, který stál u zrodu ODS v Hradci Králové. Někdejší tiskový tajemník premiéra Václava Klause a později místopředseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání je autorem asi dvou set písní. Hraje na klávesové nástroje a zpívá. Postupně hrál se skupinami Spektrum, Fragment, Natural, Odyssea a Unisono

Jakl: Ke kotlíkářům se nehlásím

Prezidentův tajemník Ladislav Jakl je sice spíše vysoký státní úředník než politik. Jako ředitel politického odboru kanceláře prezidenta Václava Klause se ale politikou denně zabývá. I on vede dvojí život. Na jednu stranu muž v obleku a s opatrným vyjadřováním, na druhé straně rocker, který nedá dopustit na klasický český bigbít.

Nerad je zařazován do jednoho pytle s lidmi, kteří mají muziku jako koníček, jako příležitostnou zábavu, recesi či v ní vidí jen návrat do mládí. Jakl léta aktivně hraje, se svou kapelou Folimanka Blues zkouší dvakrát týdně, ročně má desítky koncertů po celé republice. Je to pro mě normální způsob života, ne vybočení z normálu, říká o svém druhém životě rockera.

Hudební skupinu Folimanka Blues dal dohromady už v květnu 1993. Založil i kapelu Etal. Na počest bubeníka obou skupin, Zdeňka Cimmermana, který před čtyřmi roky zemřel, vystoupily tuto sobotu obě kapely (Etal po pěti letech) na koncertě Cimrfest v klubu Vagon na Národní třídě.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Lubomír Zaorálek a Andrej Babiš (19. října 2017)
Máte máslo na hlavě, řekl Zaorálek. Co jste dokázal za 27 let? opáčil Babiš

Více než tři roky spolu šéf ANO Andrej Babiš a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek seděli v jedné vládě, ale to už podle jejich posledního televizního duelu den...  celý článek

Prezident Miloš Zeman na návštěvě v Horšovském Týně. (19. 10. 2017)
Andělé nebudou, andělé došli, když nechcete ďábla, jděte volit, vybídl Zeman

Rozhodujete se mezi špatným a ještě horším, přesvědčoval ve čtvrtek voliče, ať jdou volit, prezident Miloš Zeman. „Andělé nebudou, andělé došli, ale...  celý článek

Natáčí se na 4K kamery RED, nastavení ostření a expozice má na starosti obsluha...
České volby v zahraničních televizích: Japonci sledují Okamuru, Němci ČSSD

Výsledky sněmovních voleb budou ve štábech českých politických stran sledovat zástupci médií z celého světa. Vyplývá to z informací mluvčích jednotlivých...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.