Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslat dítě na učňovský obor je nesmysl, odmítá Scio doporučení Dobeše

  15:33aktualizováno  17:42
Společnost Scio v pátek odsoudila doporučení ministra školství Dobeše ke zvýšení počtu odborně vyučených žáků. Podle ministra by se rodiče neměli bát poslat své děti na učňovské obory, jelikož se v budoucnu lépe uplatní. Proti studii se ale postavil Svaz průmyslu a dopravy ČR, který posílení učňovských oborů hájí.
Zvyšovat počet učňů je nesmysl, tvrdí Scio. Ilustrační foto

Zvyšovat počet učňů je nesmysl, tvrdí Scio. Ilustrační foto | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Ministr školství Josef Dobeš před blížícími se přijímačkami na střední školy vyzval rodiče, aby se nebáli poslat dítě na učiliště. Podle něj se tím zvýší šance, že najde v budoucnu práci. "Jde hlavně o absolventy strojírenských, elektrotechnických i stavebních oborů. Jsou to perspektivní obory," doporučil ministr.

ČR by měla počet učňů snižovat

Česká republika by se měla podle společnosti Scio, jejímž polem působnosti je zejména zjišťování a hodnocení výsledků vzdělávání, snažit počet učňů snižovat, a ne zvyšovat. Své závěry odůvodňuje obecným trendem v Evropě, kdy se počet vzdělaných lidí zvyšuje. Podle tohoto předpokladu bude v roce 2020 potřeba jen 15 procent zaměstnanců s nízkou kvalifikací oproti dnešním zhruba 20 procentům.

Předpokládaný vývoj poptávky po zaměstnancích v Evropě podle výše dosaženého

Předpokládaný vývoj poptávky po zaměstnancích v Evropě podle výše dosaženého vzdělání.

S tímto názorem ale Scio nesouhlasí a dokládá svá tvrzení řadou grafů, které mají dokázat opak. Ty vzešly z výsledků komplexní studie, která bere v úvahu řadu faktorů důležitých pro budoucí postavení zaměstnanců dle dosaženého vzdělání.

Podle Scia je v ČR dostatek vyučených. "Podíl vyučených v dospělé populaci patří k nejvyšším v Evropě," tvrdí zpráva. Z pohledu budoucího vývoje vidí Scio problém hlavně v rostoucích požadavcích na dosažené vzdělání i u pozic, které donedávna byly učňovské.

"Hnát žáky do učilišť znamená omezování jejich společenského uplatnění, investice společnosti do drahého vzdělávání učňů se nezúročí," tvrdí.

Za Dobešovým doporučením vidí Scio spíše zájmy učilišť bojujících o přežití či průmyslových lobby, která se snaží pojistit si levnou pracovní sílu bez vlastních finančních nákladů a sociální odpovědnosti. Scio poukazuje spíše na opačný problém, kdy se ČR potýká s nedostatkem lidí s kvalitním všeobecným vzděláním.

Scio poukazuje i na průzkum Národního ústavu odborného vzdělávání, podle kterého pracuje v oboru, v němž se vyučili, méně než polovina absolventů. Ministerstvo školství odmítlo studii komentovat a odkázalo právě na Národní ústav odborného vzdělávání (NÚOV).

"Jestli se mají zvyšovat (nebo snižovat) počty žáků v učebních oborech, závisí ze všeho nejvíc na potřebách zaměstnavatelů a na tom, jestli vyučení budou nacházet uplatnění na trhu práce. Statistika ukazuje, že vyučení absolventi mají v průměru větší nezaměstnanost než maturanti - jsou ale velké rozdíly mezi jednotlivými obory a regiony," uvedla tisková mluvčí NÚOV Zoja Franklová.

Proti Sciu se staví Svaz průmyslu a dopravy

Proti závěrům zveřejněné studie se postavil Svaz průmyslu a dopravy, který naopak tvrdí, že učňovské školství kolabuje a je třeba ho oživit. Pokud se tak nestane, hrozí podle něj řadě firem existenční problémy z důvodu nedostatku odborně vzdělaných zaměstnanců. Odkazuje se přitom na šetření mezi 1 600 členskými firmami a závěry řady kulatých stolů, které pořádal.

"České ekonomice hrozí vážné problémy kvůli prohlubujícímu se nedostatku žáků v učilištích a středních odborných školách. Jak uvádí zveřejněná studie společnosti Scio, během příštích let se očekává jejich pokles až o 30 procent, přičemž oproti minulému roku nastoupilo na střední školy a učiliště o 16 tisíc žáků méně a některé školy nejsou naplněné ani z poloviny," tvrdí svaz průmyslu.

"I v budoucnu budou potřební vyučení lidé, byť souhlasíme s autory studie, že kvalifikační požadavky na dělnické profese se neustále zvyšují. Vycházíme však z prognóz, podle nichž bude v celoevropském měřítku potřeba v roce 2020 stále nejméně 15 procent pracovníků s nižší kvalifikací (...), je proto žádoucí udržet podíl maturitních a nematuritních oborů v poměru 70 ku 30 procentům," říká Miloš Rathouský, ředitel Sekce rozvoje lidských zdrojů Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Obory je třeba zatraktivnit, míní NÚOV

Podle Národního ústavu odborného vzdělávání je potřeba především učební obory zatraktivnit tak, aby o ně vzrostl zájem mezi samotnými studenty. "Školy by měly do učebních oborů přitahovat žáky atraktivitou nabízených oborů a jejich kvalitou," míní Franklová. Podobně mluví i o samotných zaměstnavatelích.

Školám by k tomu měly pomoci i jednotné testy, které úřad připravuje. Ty by se měly stát zárukou toho, že absolvent ovládá své řemeslo na vysoké úrovni. "K jednotným zkouškám se už dobrovolně připojily tři čtvrtiny škol s učebními obory," uvedla Franklová. Určitá záruka kvality může podle ní přinést zvýšení prestiže učebních oborů a větší pravděpodobnost, že si je žáci společně s rodiči vyberou.

"Jsou zaměstnavatelé, kteří si dlouhodobě stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků, ale nebylo by na místě nějakými zásahy shora nutit žáky, aby se do daných oborů hlásili. Když budou studovat obor, který je nezajímá, pravděpodobně ho nedokončí nebo v něm pak nebudou hledat práci," dodala.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Olomouckým krajem se prohnaly v noci na pátek bouřky (11. srpna 2017).
Na Moravě až 34 °C, přes západní Čechy se večer přeženou silné bouřky

Jižní a část střední Moravy budou odpoledne dusit tropické teploty, podle meteorologů mohou vystoupit až k 34 °C. Přes Karlovarský a Plzeňský kraj se v pátek...  celý článek

Manželé Havlovi a Ondřej Kobza otevírají na týden veřejnosti částečně...
VIDEO: Střechu Lucerny zakryla dřevěná podlaha, připomíná palubu parníků

Nový výhled na Prahu po sedm dní nabídne terasa Paláce Lucerna, kterou má pronajatou kavárník Ondřej Kobza. Během rekonstrukce se proměnila celá střecha,...  celý článek

Stavitel Antonín Zavada v ruinách shořelého dřevěného kostela Božího těla v...
Pojišťovna za zničený kostel vyplatí 20 milionů a pomůže s dalšími náklady

Pojišťovna v případě vypáleného kostela v Třinci-Gutech uhradí zřejmě 20 milionů za zničenou stavbu, i náklady spojené s odstraněním trosek, úklidem požářiště...  celý článek

Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran
Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran

Člověk, který vybočuje nejen svým osobitým stylem, ale také svými kritickými názory.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.