Ombudsmanka Anna Šabatová je ve funkci ochránce veřejných práv rok. Nejčastěji...

Ombudsmanka Anna Šabatová je ve funkci ochránce veřejných práv rok. Nejčastěji řeší diskriminaci kvůli věku. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Poslankyně ODS sepsula Šabatovou za to, že hájila muslimské šátky

  • 561
Tvrdě do veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové se ve Sněmovně pustila poslankyně ODS Jana Černochová. Při projednávání vládního návrhu zákona, který by posílil pravomoci úřadu ombudsmana, Šabatové vyčetla, jak se angažovala při tom, aby studentky Střední zdravotnické školy mohly nosit muslimské šátky. Zákon se ale opozici zamítnout nepovedlo.

Návrh zákona, jenž by ochránci práv umožnil navrhovat zrušení zákonů či jejich částí a také podávat veřejnou žalobu kvůli diskriminaci, prošel prvním čtením. Zda bude přijat, je ale nejisté. I mezi vládními poslanci je dost kritiků záměru.

Poslankyně ODS Černochová před tím ve Sněmovně připomínala, že to byla Šabatová, která se domáhala toho, aby pražská škola změnila svůj školní řád, protože zákaz nosit muslimský šátek hidžáb odporuje ústavnímu pořádku v České republice, školskému i antidiskriminačnímu zákonu (více o tomto tématu najdete zde).

Právě kvůli uvedenému zákazu loni školu opustily dvě muslimské studentky. Studentka ze Somálska se kvůli tomu obrátila na ombudsmanku a ta se postavila na její stranu. Škola podle Šabatové dívku diskriminovala, protože muslimský šátek hidžáb je projevem jejího náboženství.

Ředitelka školy výzvu ombudsmanky ke změně školního řádu odmítla. Opačný názor než Šabatová vyjádřil její zástupce Stanislav Křeček a prezident Miloš Zeman tvrdil, že vše začíná hidžábem a končí burkou, která povinně zahaluje ženu celou.

Poslancům ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier řekl, že ombudsman by nově získal pravomoc navrhovat zrušení protiústavních zákonů. Na Ústavní soud se nyní může obracet přímo jen prezident, nejméně 41 poslanců či 17 senátorů. Za určitých podmínek pak k němu může jít vláda, kraje nebo člověk, kterého se problém týká.

Ombudsman by podle vládního návrhu také mohl podávat veřejné žaloby kvůli diskriminaci. Nyní se může na soud obracet jen oběť. „Nejde o moje pravomoci, nejde o moji moc,“ řekla poslancům Šabatová. Zdůraznila, že i nadále nebude na ní, aby rozhodovala, ale na soudci, na kterého by se mohla obrátit.

„Je to destabilizující zásah do veřejného pořádku,“ odmítla Černochová navýšení pravomocí úřadu ombudsmana. Podivila se nad tím, že by názor jednoho ombudsmana měl stejnou váhu jako postoj čtyř desítek poslanců v případě ústavní žaloby.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video