Ombudsmanka Anna Šabatová

Ombudsmanka Anna Šabatová | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Poslankyně navrhla zakázat ombudsmance, aby bránila hidžáby

  • 238
Úřad ombudsmana se stal jakýmsi „otloukánkem“ v Poslanecké sněmovně. Ač chtěl ministr Jiří Dienstbier posílit pravomoci veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové, schyluje se spíš k opaku. K nápadům, jak ombudsmanku omezit, přibyl ve středu další. Šabatová by se podle něj neměla zastávat šátků muslimských žen, hidžábů.

Dosavadní ustanovení zákona, že ochránce není oprávněn zasahovat do činnosti a rozhodování úřadů a zařízení jinak, než jak stanoví tento zákon, navrhla poslankyně Jana Hnyková zvolená za Úsvit doplnit o to, že veřejný ochránce práv „musí při tom upřednostňovat hygienické předpisy a předpisy bezpečnosti a ochrany zdraví při práci před náboženskými pravidly pro odívání.“

Návrh novely zákona o veřejném ochránci práv prošel ve středu druhým čtením, v němž mohou poslanci navrhovat změny, a čeká ho už jen závěrečné hlasování.

„Pozměňovací návrh reaguje na kauzu, kdy ombudsmanka kritizovala rozhodnutí Střední zdravotnické školy v Praze 10, která nedovolila studentce ze Somálska nosit ve škole takzvaný hidžáb, jímž si muslimky zakrývají vlasy, krk a někdy i poprsí,“ řekla Hnyková.

Veřejná ochránkyně práv tentokrát dospěla k závěru, že škola nepřímo diskriminovala studentku, neboť jí na základě školního řádu zakázala nosit muslimský šátek, který je projevem jejího náboženského přesvědčení navenek. „Já naprosto nesouhlasím s tímto postupem, naopak si myslím, že ředitel školy má mít právo tyto věci určovat, zejména pokud jde - jako v tomto případě - o dodržování hygienických předpisů,“ řekla Hnyková.

Za laxní posouzení kauzy ombudsmanka Šabatová tehdy kritizovala i Českou školní inspekci (více zde).

Podle návrhu novely zákona teď chce Dienstbier prosadit, aby úřad veřejného ochránce práv mohl nově podávat žalobu kvůli diskriminaci. Proti tomu se už ohradili vládní lidovci. „Mohla by žalovat kterýkoli veřejný subjekt, kteréhokoli občana z důvodu případné diskriminace. To považujeme za nepřiměřenou možnost zasahování státní instituce do soukromých vztahů,“ prohlásil tento týden šéf klubu lidovců Jiří Mihola (více zde).

Lidovcům vadí i to, že by podle vládního návrhu ombudsman mohl podávat Ústavnímu soudu návrhy na zrušení zákonů či jejich částí - stejně jako 41 poslanců, 17 senátorů či prezident.

Poslankyně Radka Maxová z hnutí ANO navrhuje, aby Sněmovna měla nově možnost odvolat ombudsmana kvůli závažnému pochybení či zdravotnímu stavu. To se podle ní ale nemá týkat současné ombudsmanky, ale až příštího veřejného ochránce práv.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video