Poslankyně KSČM se omluvy nedočkala

  • 39
Lidovecký poslanec Josef Janeček se kolegyni z KSČM Jitce Gruntové za výroky, které pronesl před týdnem ve sněmovně, neomluví. "Osobně nevidím důvod, proč a za co bych se měl českým komunistům omlouvat. Ve svém vystoupení ve sněmovně jsem nikoho neurazil," řekl Janeček novinářům.

Gruntová se domnívá, že Janeček znevážil její práci pedagoga, způsobil jí morální újmu a poškodil její profesionální pověst. Proto od něj žádá omluvu.

V reakci na Janečkovo oznámení, že se jí neomluví, řekla, že to očekávala.

Spor zažehly výhrady KSČM k novela zákona o státních svátcích. Ta má mezi významné dny zařadit mimo jiné 27. červen jako Den památky obětí komunistického režimu.

V tento den byla v roce 1950 po vykonstruovaném procesu popravena národněsocialistická politička Milada Horáková. Poslanci KSČM navrhli, aby 27. červen byl Dnem obětí studené války.

Gruntová s návrhem v prvním čtení ostře nesouhlasila. Původním povoláním učitelku urazily Janečkova reakce.

Za nepřijatelná považuje jeho slova, podle nichž prý neví, co je rasismus a holokaust, a že si popletla nacistickou a komunistickou ideologii.

Nepřijatelná jsou pro ni i poslancova slova: "Co asi učí paní poslankyně a učitelka naše děti? To jim skutečně říká, že za komunistická zvěrstva mohou demokratické státy? Nebo je učí, že vraždit ve jménu komunismu je správné?"

"Komunisté si chtějí překrucováním dějin připravit nový nástup k moci. Nikdo nikdy nezradil Československo a jeho zájmy a zájmy českého národa tak, jako komunistická strana. Komunistická strana nás aktivně zatáhla pod stalinskou diktaturu, kterou také v Československu aktivně provozovala. Jakékoli zlehčování stalinismu a nacismu považuji za odsouzeníhodné," prohlásil ve středu Janeček.

Podle něj musí být postoj KSČM varováním pro všechny demokraticky smýšlející spoluobčany. "Proto nepřichází v úvahu, abych se paní poslankyni Gruntové omluvil."

KSČM se podle Janečka profiluje jako neostalinistická strana, která pouze usiluje o moc. Poslanec také uvedl, že ve sněmovně nikoho neurazil, ale nemůže mlčet, "když někdo obhajuje komunistické zločiny".

Komunisty viní z toho, že popírají oběti komunistického režimu, které považují za oběti studené války.

"Odmítám jakýkoli režim, který potlačuje základní lidská práva, tedy i komunistický režim, a považuji za svou morální povinnost nemlčet, pokud bude kdokoliv tvrdit, že za komunistická zvěrstva mohou demokratické státy," řekl.

Spor poslanců

Lidovec urazil naši poslankyni, volá KSČM

Komunisté podle něj při debatě ve sněmovně prokázali, že nejenom odmítají uznat zločiny komunismu jako historickou skutečnost, ale 13 let po sametové revoluci "plamenně obhajují" režim Klementa Gottwalda a Josifa Stalina.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal novinářům řekl, že KDU-ČSL a její poslanecký klub stojí za Janečkem. "Komunistům roste sebedůvěra," uvedl.

Naznačil, že lidovci nebudou vyjednávat s jinými stranami, aby pro Janečka získali jejich podporu. Kasal to vysvětlil tím, že spoléhají na zdravý úsudek členů mandátového a imunitního výboru. "KDU-ČSL udělá všechno pro to, aby se Josef Janeček nestal další obětí studené války," řekl v nadsázce Kasal.

Gruntová v úterý navrhla sněmovnímu mandátovému a imunitnímu výboru, aby s Janečkem zahájil disciplinární řízení, jež by podle ní mělo vyústit v Janečkovu omluvu.

Předsedkyně mandátové výboru Eva Dundáčková (ODS) obecně vysvětlila, že výbor začne disciplinární řízení tehdy, když to jeho členové odhlasují. Bude proto záležet na tom, jak se k výzvě Gruntové v úvodu svého zasedání postaví.

Výbor by se kauzou měl zabývat příští týden. Výbor má 11 členů - šest z koalice a pět z opozice. Jeho členem je i Janeček.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video