Ombudsmanka Anna Šabatová

Ombudsmanka Anna Šabatová | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Poslankyně ANO navrhla odvolatelnost ombudsmana. Naštvala Dienstbiera

  • 84
Ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera a ombudsmanku Anna Šabatovou čekalo ve středu ve Sněmovně nepříjemné překvapení. Dienstbier přišel hájit vládní návrh zákona, který má posílit pravomoci veřejného ochránce práv, ale jeho kolegyně z koalice, Radka Maxová z hnutí ANO, přišla s tím, že by měla být v zákoně možnost ombudsmana odvolat.

„Možností toho odvolání nic nezkazíme,“ hájila Maxová změnu, kterou navrhla v ústavně-právním výboru Sněmovny. „Vede mě k tomu současné chování představitelky ombudsmana. Paní Šabatová se nám odchyluje od toho, co by měl ombudsman dělat,“ tvrdí poslankyně za hnutí ANO.

Navrhla, že by měla být v zákoně jednak povinné vysokoškolské vzdělání u veřejného ochránce práv. Podle ní měl být odvolatelný Sněmovnou v případě závažného pochybení a ztráty důvěry Poslanecké sněmovny, nebo v případě natolik zhoršeného zdravotního stavu, že by nemohl půl roku řádně vykonávat funkci.

„To by byl zásah do nezávislosti této instituce,“ reagoval emotivně ministr pro lidská práva Dienstbier. „Kdybychom to do zákonu dali, tak bychom zpochybnili podstatu té instituce,“ zlobil se Dienstbier. Šabatová seděla opodál a do této diskuse se nezapojila. „Rozhodla jsem se, že do toho nebudu nijak zasahovat,“ řekla Šabatová.

Maxová iDNES.cz řekla, že si je vědoma toho, že i kdyby svůj návrh prosadila, nemohla by být podle něj Šabatová odvolána. Byla totiž do své funkce jmenována za jasně daných podmínek, včetně té, že je neodvolatelná. „Myslím, že jestliže nám ombudsman skládá účty a dává nám své reporty, měli bychom mít tu možnost ho i odvolat,“ je přesvědčena Maxová.

Podpořil ji Marek Benda z ODS. „Nehrajme si na to, že to je nějaký ústavní, nezávislý orgán,“ řekl Benda při jednání ústavně-právního výboru.

Kvůli rozruchu, který návrh Maxové ve výboru vyvolal, přerušil jeho předseda Jeroným Tejc na několik desítek minut jednání. Po ní Tejc oznámil, že Maxová si ještě rozmyslí, jak se svým návrhem naloží a zda ho načte při projednávání zákona ve Sněmovně.

Původní vládní návrh zákona, jenž prošel zatím prvním čtením, by ochránci práv umožnil navrhovat zrušení zákonů či jejich částí a také podávat veřejnou žalobu kvůli diskriminaci. Poslanec za hnutí ANO Zdeněk Soukup ve výboru neprosadil, aby ombusman o možnost podat ústavní stížnost oproti vládnímu návrhu přišel. Markéta Adamová z TOP 09 naopak získala podporu pro to, aby nemohla ombudsmanka podávat antidiskriminační žalobu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video