Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Poslaneckou komnatu si první vybírá kníže. Skaut Gazdík luxus nevyžaduje

  • 140
Poslanci si přerozdělují kanceláře ve Sněmovně. Nové strany se "nakufrovaly" do místností, které ve volbách ztratili jejich soupeři. Než se však příští týden, kdy poslanci složí slib, rozjede jejich práce naplno, budou dbát o chodby a jednací sál spíš uklízečky.

Poslanec Petr Gazdík pocházející ze Slovácka je asi první politik, který se nepodivil levným sněmovním restauracím v centru Prahy. "Proti zbytku republiky to není zase o tolik levnější, i když ceny v parlamentu nemáme nejvyšší, poznamenal Gazdík. Oběd se tam dá pořídit s polévkou a kávou pod stovku.

První kroky nové Sněmovny

29. května – jsou sečtené výsledky voleb a okamžikem zvolení vzniká mandát novým poslancům
31. května – zformoval se klub nové parlamentní strany Věci veřejné. Šéfem je Josef Dobeš
3. června – končil mandát "starých", již nezvolených poslanců
7. – 11. června – velké stěhování, poslanci přebírají kanceláře
10. června – Petr Gazdík se stává předsedou poslaneckého klubu, dalšího nováčka, TOP 09
22. června – je naplánovaná první schůze, na které se volí nové vedení a poslanci složí slib

Od konce týdne se noví poslanci kromě jiných povinností "zabydlují" v Poslanecké sněmovně. Příští týden v úterý čeká dvoustovku zákonodárců ustavující schůze, na které zvolí i nové vedení. Zatím zdejší chodby zůstávají spíše tiché. "Když jsem se byl prvně podívat v jednacím sále, našel jsem tam jen uklízečku," vypráví Gazdík.

Areál Sněmovny se skládá z několika budov poblíž Malostranského náměstí. Sociální demokraté se tam poprvé po letech musí o svůj palác s někým dělit. Do prvního patra přibudou Věci veřejné, které získaly zhruba tolik poslanců, o kolik ČSSD ve volbách přišla.

Véčkaři "za to" dostali méně pohodlné místnosti, kde se musí tísnit víc poslanců pohromadě. Veliké kanceláři, kde bude sedět osm zákonodárců Věcí veřejných, už se ve straně přezdívá "poslanecký open space". V pátek nová strana své kanceláře ve Sněmovní ulici převzala. "Jako první si kancelář vybere asi vedení," předesílá tajemník klubu Aleš Hanzl.

Skaut přivyká luxusu

Podobně i u TOP 09 měl právo první volby kanceláře předseda Karel Schwarzenberg. "Mně jako skautovi je to celkem jedno, kde budu sedět. Já si na luxus nepotrpím, důležití jsou lidé okolo. Mám ale krásnou kancelář s historickým malovaným stropem," chlubí se Gazdík.

Obrázek parlamentu těchto dní: novopečený šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík stále bloudí dlouhými chodbami, a když už se definitivně ztratí, vrátí se raději "na start" ke vchodu ze Sněmovní ulice. Poslanci Věcí veřejných zjišťují, že v parlamentu nenajdou žádné "okénko", kam by mohli vracet nezdaněné náhrady, jak slíbili, a budou je posílat na charitu.

Kromě uklízeček a ostrahy je v hlavní budově k vidění spíš jen devět vládních vyjednavačů v čele s Petrem Nečasem. V zasedací místnosti klubu TOP 09 zděděné po lidovcích se musí přidat židle, protože jejich nástupců je víc.

Kdo je tu nejstarší?

Schůzi svolá a zahájí nakonec nikoli Schwarzenberg, ale nejspíš Miroslava Němcová z ODS. Z vedení předvolební Sněmovny je nejstarší znovuzvolená členka. Tak vykládají jednací řád pracovníci Sněmovny. "Počkejte do úterka, než to bude jasné," reaguje ještě nejistá Němcová. Na první schůzi složí poslanci slib, vyfotí se a zvolí nového předsedu. Ještě před ní se musí naučit používat hlasovací zařízení a podávat přihlášku do diskuse.

Dosluhující poslanci měli dva týdny po volbách na to, aby se vystěhovali a kanceláře byly týden před schůzí volné. V pěti dnech po volbách do 3. června měli mandát současně staří i noví poslanci, takže Sněmovna čítala ne 200, ale 314 zákonodárců. Volby v roce 2006 se konaly až 3. června a nikdo nemohl odcházející poslance připravit o pár dní funkčního období.

Noví poslanci se také rozdělí do výborů a dostali dotazník, kde každý vypsal, která oblast je mu blízká. Někteří mají překvapivé preference. "Chci, aby v zahraničním výboru vznikl podvýbor pro jihovýchodní Evropu, který by řešil integraci bývalé Jugoslávie do EU," těší se nový poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, který má na Balkáně předky.

Jestli je pořád nejisté, kdo první schůzi zahájí, ještě větší záhadou zůstává, kdo Sněmovnu povede. Post předsedy dolní komory si ponechá koalice. Horečně se o něm vyjednává, i když nahlas to nikdo nechce potvrdit. "O jménech se nemluví," reagovala v pondělí Němcová. Ona sama je přitom vážnou kandidátkou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video