Před blížícími se volbami se poslanci snaží ještě prosadit mnoho změn. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Poslanecké přílepky před volbami zaplavily Sněmovnu

  • 37
Poslance už zcela ovládl blížící se konec mandátu. Co nestihli prosadit v řádných zákonech, dopisují do projednávaných norem jako takzvaný přílepek. V živnostenském zákoně se tak řeší definice zoologické zahrady, v novele zákona o statistické službě potom daně nebo Česká národní banka.

Je to nešvar, říkají na adresu legislativních přílepků poslanci i odborníci na právo. Přesto je takový postup ve Sněmovně téměř na denním pořádku. Blíží se volby a co poslanci nestihnou projednat do té doby, spadne pod stůl.

Nová Sněmovna se ke starým návrhům nevrací. Poslanci proto na poslední chvíli přidávají do rozpracovaných zákonů pozměňující návrhy, které se zákony zcela nesouvisejí.

Například k návrhu takzvaného insolvenčního zákona ve druhém čtení poslanci přidali návrhy změnit zákon o vysokých školách a veterinární zákon a lidovecký poslanec Josef Janeček přidal zákaz kouření na všech pracovištích.

Zákonům, na které se přilepí větší množství nesouvisejících pozměňovacích návrhů, sami poslanci říkají sběrné či vlečné. Legislativní přílepky kritizují, ale stále více praktikují.

Normální projednání je příliš dlouhé
Návrh zákona nebo jeho novela, která se projednává v řádném legislativním procesu, urazí parlamentem dlouhou cestu. Projednání ve třech čteních, hlasování a postoupení Senátu může trvat více než půl roku.

Pokud poslanec podá pozměňovací návrh k zákonu například ve druhém nebo ve třetím čtení, je doba k projednání mnohem kratší - jen několik týdnů.

Lidovecký poslanec Jaroslav Lobkowicz přiznává, že se takovým legislativním přílepkem dá něco změnit rychle. K živnostenskému zákonu přidal změnu zákona o zoologických zahradách.

"Normálně to nedělám, ale chtěl jsem pomoci malým pěstitelům zvířat, několik se jich na mě obrátilo," vysvětlil poslanec iDNES.

Novela živnostenského zákona podle svého předkladatele, ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana, posloužila jako "záchranný vlečný člun pro různé nápady a myšlenky".

Rekordmanem mezi takovými vlečnými čluny se stala novela zákona o statistické službě. Poslanci k ní přilepili celkem 14 nesouvisejících pozměňovacích návrhů.

Přílepky jsou vizitkou poslanců
"Pro mě je to nepřijatelný chaos, je to proti slušnosti," řekla iDNES předsedkyně Ústavně právního výboru Sněmovny Vlasta Parkanová. "Přála bych si, aby nás poslance Ústavní soud klepnul přes prsty," dodala poslankyně.

Podle odborníka na ústavní právo Václava Pavlíčka poslanecké přílepky neznevažují samotný zákon, ale své autory - poslance. "Parlament sám by měl zvážit fakt, že porušuje své principy."

Přílepky jsou obcházením legislativních principů. Návrh na změnu zákona by neměl vycházet od jednotlivého poslance, míní Václav Pavlíček, vedoucí Katedry ústavního práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Kdo by měl sjednat nápravu? Profesor Pavlíček nesdílí názor poslankyně Parkanové, že Ústavní soud. Stydět by se podle něj měli sami poslanci, kteří si jedním dechem stěžují na nekvalitní legislativu v České republice a sami nekvalitní zákony ve Sněmovně vytvářejí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video