Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Pět tisíc za telefon? Máme víc čísel a voláme v cizině, hájí se poslanci

  • 391
Z přehledu poslaneckých náhrad za rok 2015 vyplývá, že řada poslanců měsíčně protelefonuje až pět tisíc korun. Nejdražší tarify s neomezeným voláním a volnými minutami pro hovory do zahraničí přitom nabízejí mobilní operátoři za přibližně 1 600 korun. Redakce iDNES.cz proto oslovila několik poslanců, aby své platby vysvětlili.

V roce 2015 figuruje 24 poslanců z různých politických stran, kteří za měsíc zaplatili v průměru víc než 4 500 korun měsíčně. U tří se průměrná měsíční útrata vyšplhala na rovných pět tisíc korun, tedy maximum možné náhrady.

Jedním z nich je poslanec ODS Pavel Blažek, který na dotaz redakce odpověděl následovně: „Každý poslanec má finanční limit, nikoli limit na počet telefonů či karet. Ze svého ještě každý měsíc doplácím, provolá se o dost víc.“

SPECIÁL: Jak poslanci čerpali náhrady v roce 2015

Redakce iDNES.cz získala přehled všech náhrad, které poslanci dostávají. Většina dokáže nabízené možnosti vyčerpat na maximum. Podívejte se, jak poslanci čerpali náhrady na ubytování, telefony či asistenty. Částky jsou uváděny v průměru za měsíc.

Důvod pro vyčerpání plné výše poslanecké náhrady podrobně popsal místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek: „Jsou v tom zahrnuty telefony a mobilní data nejenom moje, ale i pro dva asistenty, to jen na úvod. V mém případě jsou největší sumou data v zahraničí, která využívám na zahraničních cestách ať už při pozorování voleb v rámci mise OBSE v takových zemích jako například Tádžikistán, Mongolsko či jiných v roce 2015. Dvakrát či třikrát se mi i stalo, že jsem v některých měsících nárok překročil a část doplácel ze svého.“

Ženíšek je jedním z trojice, která platila měsíčně pět tisíc korun. Patří sem také poslanec Matěj Fichtner z hnutí ANO. Na dotaz ovšem nereagoval.

O zhruba stokorunu méně platili poslanci Jiří Zemánek z ČSSD a v současnosti nezařazený Radim Fiala (dříve v Úsvitu). „V dané faktuře jsou telefony, lépe řečeno čísla celkem čtyř asistentů. Dále tam jsou pevné linky a internet v kanceláři v Praze a v Olomouci,“ uvedl Zemánek. Podobné vysvětlení měl také Fiala: „Jsou v tom dva asistenti a jeden poradce, dvakrát internet pro kancelář a pro laptop a můj služební telefon.“

Mezi poslanci se na druhé straně najde řada takových, jejichž účty za telefon by se s přehledem vešly do těch nejdražších neomezených tarifů na trhu. Do šestnácti stovek měsíčně platilo zhruba 21 z nich.

Nejméně platil například místopředseda TOP 09 Leoš Heger. Jeho měsíční útrata dosáhla v průměru 637 korun. „TOP 09 má nasmlouvaný paušál bez omezení - cca 500 Kč na telefon na měsíc. Částka se zvyšuje jen v rámci zahraničního provozu,“ řekl a dodal, že z jeho účtu čerpají také asistenti.

Příliš mnoho nezaplatil ani bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda. V průměru to bylo 1 204 korun. „Takhle to vychází a já takové věci neřeším, mám jiné problémy,“ prohlásil nejprve a pak dodal: „Nejsou to pro mě žádné prostředky k obohacování, je to normální výkazní činnost, kterou dělám. Třeba to příště bude víc.“

Neomezené tarify

Ceny neomezených tarifů se od roku 2013, kdy byly v Česku zavedeny, drží na stejné úrovni. Podle redaktora odborné rubriky Mobil.iDNES.cz Lukáše Hrona bývá u takových tarifů skutečně nejdražší provoz v zahraničí, zejména pak data.

„Záleží na tom, v jakém státě je (data) volající čerpá - zatímco v EU podléhají regulaci, tak ve zbytku světa ne - a také na tom, co bylo dohodnuto v rámcové smlouvě s dotyčným operátorem. Sám poslanec nemá určitě možnost tyto náležitosti jakkoli ovlivnit,“ řekl Hron.

U tarifů, které mají volné minuty pro volání do zahraničí, má každý operátor seznam zemí, u nichž lze volné minuty využít. Neplatí tedy pro všechny země plošně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video