(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Poslanecká malá domů: miliony z náhrad končí ve stranických kasách

  • 168
Čtyřiačtyřicet poslanců si pronajímá kancelář v sídle své strany, a díky poslaneckým náhradám tak vylepšuje partajní rozpočet. Nejzdatnější jsou v tom komunisté. Vyplývá to z přehledu vyplacených náhrad, který si MF DNES vyžádala od kanceláře Poslanecké sněmovny.

S velkým přehledem nejbohatší českou politickou stranou je KSČM. Pomáhá jí i fakt, že její poslanci umějí efektivně čerpat náhrady na pronájem svých kanceláří tak, aby co největší část erárních příspěvků skončila ve stranické kase.

Před necelým měsícem komunistická poslankyně Miloslava Vostrá vysvětlovala MF DNES výbornou finanční situaci strany svou pečlivostí. „Snažíme se utrácet jenom za to, na co máme,“ říkala tehdy.

Přehled však navíc ukazuje, že komunisté loni získali přes proplacené nájemné do stranického rozpočtu přes devět milionů korun.

Komunisté po celém Česku vlastní 66 staveb. V Ostravě, Praze, Plzni nebo třeba na sídlišti v Mostě se nachází budova nebo alespoň pár místností, které jsou majetkem KSČM a ve kterých má nějaký komunistický poslanec svou regionální kancelář, na niž finančně přispívá stát.

Nevidím v tom problém, říká komunistka Jírovcová

Na co mají poslanci nárok

● Poslanci stejně jako senátoři dostávají peníze na reprezentaci, které se však vyplácejí paušálně a zákonodárce je nemůže odmítnout, i kdyby chtěl šetřit.

● Další v řadě je příspěvek na dopravu (rovněž paušální), na asistenty a administrativní práci.

● Zbývají příplatky na kancelář ve volebním obvodě, na telefony a na přechodné ubytování v Praze. Právě tyto tři údaje si MF DNES vyžádala, protože se mezi jednotlivci nejvíce liší. Na přechodné ubytování nemají nárok poslanci z Prahy.

„Máme pěkné, vhodné kanceláře na ústředních výborech, nevidím v tom problém,“ říká poslankyně Hana Aulická Jírovcová, která si od KSČM pronajímá kancelář v Mostě za 27 200 korun měsíčně.

Komunističtí poslanci čerpají z náhrad na pronájem kanceláří maximum z toho, na co mají nárok. Cena pronájmu tak nemusí nutně odpovídat tržní situaci ani jeho skutečné hodnotě, ale prostě tomu, co komunistickým poslancům dovolí pravidla. „Přála bych vám vidět moji kancelář, je velká, moderní a strana ji nechala i nově zrekonstruovat,“ hájí se Aulická.

O třetinu méně než komunisté získala z pronájmů kanceláří svým poslancům ČSSD. Celkem 3,2 milionu korun. Nejvíc straně vydělávají kanceláře plzeňských poslanců v čele s Milanem Chovancem, jenž stejně jako dvojice jeho kolegů úřaduje v budově v Houškově ulici. Také tato trojice fakturuje Sněmovně za pronájem kanceláře maximální možnou částku.

Nejméně na „poslaneckém nájemném“ ročně získá ODS, zhruba tři sta tisíc korun, následovaná KDU-ČSL s jedním milionem korun.

Redakce MF DNES před několika týdny zjišťovala i využívání náhrad mezi senátory. Někteří členové horní komory Parlamentu například měsíčně provolají až 70 tisíc korun (více čtěte zde).

Více o tom, jak poslanci využívají své náhrady, čtěte v páteční MF DNES.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video