Poslanci zvolení za Věci veřejné jeli na první zasedání nově zvolené Sněmovny tramvají

Poslanci zvolení za Věci veřejné jeli na první zasedání nově zvolené Sněmovny tramvají | foto: Dan Materna, MAFRA

Poslanecké náhrady jsou přemrštěné, myslí si VV. Na důkaz vracejí 300 tisíc

  • 134
Až třetina paušálního příspěvku na dopravu a reprezentaci, který dostává každý poslanec k platu, se dá snadno ušetřit. Ukazuje to postup poslanců Věcí veřejných, kteří nespotřebované náhrady odvádějí na speciální konto, ze kterého pak jejich strana sponzoruje charitativní projekty.

"Za červen i červenec našich 24 poslanců na účet vrátilo přibližně 300 tisíc korun," vyčíslil finanční manažer strany Radim Vysloužil. Naopak zhruba 600 tisíc měsíčně z náhrad poslanci Věcí veřejných utratili za jízdné a oblečení, což straně vyúčtovali.

Na přemrštěnou výši náhrad v minulém týdnu opět upozornil případ bývalého poslance Libora Ambrozka. Ten si z peněz, které měl podle zákona utratit za výdaje na dopravu, zvládl naspořit na koupi a rekonstrukci svého domu. (více o této kauze čtěte zde)

Zda peníze plynou na stanovený účel, nikdo nekontroluje. Poslanci nejčastěji argumentují tím, že plat a náhrady jim na účet přicházejí v jednom balíku a je obtížné mezi nimi rozlišovat.

10 tisíc na reprezentaci, přes 30 tisíc na jízdné

Každý poslanec dostává jako součást platu měsíčně necelých 10 tisíc korun na takzvanou reprezentaci. Výše druhé z náhrad, příspěvku na dopravu, je pak odstupňována podle vzdálenosti trvalého bydliště konkrétního poslance od Prahy. Například poslanec ze severní Moravy si může přijít na 34 200 korun.

Vyúčtování, které MF DNES poskytli někteří poslanci, však ukazuje, že na tyto účely zdaleka nevyužijí všechny finance. Například poslanec z Jihočeského kraje Viktor Paggio dostal na náhradách za měsíc červenec dohromady 34 588 korun. Na stranický účet vrátil 11 109 korun.

"A to i přesto, že v souvislosti s komunálními volbami jezdím autem jako nikdy, platím za parkovné a lístky na MHD, přesto mi třetina z paušálu na dopravu zbyla," okomentoval své účty Paggio.

To olomoucká poslankyně strany Lenka Andrýsová vrátila za červenec dokonce polovinu sumy, kterou na účet dostala. "Z náhrad na ‘repre‘ jsem přitom platila pracovní obědy, koupila si nové oblečení a telefon, starý byl totiž už dost nereprezentativní," říká Andrýsová.

Paušál na dopravu pak využila zejména na lístky za veřejnou dopravu, i když ji má jako poslankyně za zákona zdarma. "Podporuji snížení náhrad, jako celek bych je ale nerušila. Poslanec by měl mít možnost důstojně se dostat za svým voličem," říká Andrýsová.

O část sumy poslanci zřejmě od Nového roku přijdou. Ministr financí Miroslav Kalousek v novele zákona o dani z příjmu navrhuje náhrady poslanců zdanit patnáctiprocentní sazbou.

ZNEUŽILI NÁHRADY

Bohuslav Sobotka (ČSSD) Úřadující předseda sociálních demokratů se loni přiznal, že na byt za 7,1 milionu korun našetřil i z poslaneckých náhrad. "Plat a náhrady nikdo neodděluje," řekl tehdy Sobotka.

Libor Ambrozek (KDU-ČSL) Bývalého ministra životního prostředí HN minulý týden usvědčily, že tři a čtvrt milionu na rekonstrukci svého domu financoval z náhrad za dojíždění na jižní Moravu, i když bydlel v Praze.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video