Poslanec Vojíř vydělal v politice 15 milionů

  • 464
Dosud byl Oldřich Vojíř z ODS nejpodnikavější český poslanec. Teď se může chlubit novým přízviskem: poslanec, který dokázal díky politice nejvíc zbohatnout. Na akciích společnosti ČEZ vydělal odhadem nejméně patnáct milionů korun.

Opoziční smlouva mezi jeho ODS a ČSSD mu totiž zajistila místo v dozorčí radě ČEZ od července 2000 do února 2003.

"Určitě nepopírám, že i díky opoziční smlouvě. V té době jsem patřil mezi deset patnáct lidí, kteří měli možnost být těmto záležitostem blíž," říká čtyřiačtyřicetiletý poslanec.

Byl opravdu blízko, a tak využil možnosti zpětně si koupit akcie ČEZ za původní výhodnou cenu a prodat je pak v momentě, kdy šla jejich cena nahoru.

"Všude říkám, že kdyby tam byl místo mě kdokoliv jiný, tak by to s největší pravděpodobně také využil. Jinak bych takového člověka považoval trošku za blázna," tvrdí poslanec Vojíř.

Vydělal na tom, co kritizoval
Cestu za miliony z energetické firmy ČEZ zahájil v roce 1999 článkem pod názvem Divné způsoby posilování vlivu státu.

"Bleskově tu došlo k absolutní výměně představenstva, dozorčí rady a dochází k razantním zásahům do manažerské struktury," kritizoval ve svém textu nenasytnost sociálních demokratů při obsazování vedení ČEZ.

ČSSD ho rychle umlčela - opozičního kritika pro jistotu též poslala do dozorčí rady energetického kolosu. Vojíř je dnes přesvědčen, že si peníze z ČEZ zaslouží.

"Nebylo to jen o tom dát si dva chlebíčky, ale opravdu jsme projekty v dozorčí radě projednali a v některých případech velmi seriózně pozměnili."

Kolegové si ho teď v žertu dobírají, jestli se stane největším sponzorem ODS.

"Obecně tvrdím, že u dozorčích rad by tento motivační program neměl být," kritizuje Vojířův tučný příjem jako jeden z mála první místopředseda ODS Petr Nečas.

Na vrchol přivedly Oldřicha Vojíře dvě vlastnosti: ambice a podnikavost. Nejprve se vyučil elektrikářem, pak vystudoval průmyslovku a nakonec absolvoval matematiku na pedagogické fakultě.

Talent revoluce
Po listopadové revoluci v roce 1989, která zastihla Vojíře jako učitele na základní škole, ucítil příležitost.

Rychle vstoupil do Klausovy ODS a stal se ředitelem Středního odborného textilního učiliště v Meziboří u Mostu. A také si dodělal doktorát.

"Byl podnikavý, měl spoustu nápadů a plánů. Například chtěl, aby učiliště začalo své výrobky prodávat, a tedy samo vydělávat," vzpomíná na bývalého šéfa učitelka Dobruše Bečvářová.

Kromě toho se Vojíř sám pustil do byznysu. S tchyní založil poradenskou účetní firmu Ekokart, se spolužákem Krušnohorskou investorskou, jež se zabývala elektroinstalacemi, a také První mosteckou.

"Ty firmy zajišťují mou rodinu dostatečně. Jsem hrdý, že jsme to dokázali udržet, že všechny dodnes fungují a ani jedna nemá ztrátu. Jednu předám dceři, ať se také začne starat," tvrdí pyšně poslanec, majitel dvou domů. Sám jezdí luxusní Škodou Superb, manželka džípem.

Soupeři jeho úspěchy vidí jinak. "Má příliš mnoho jiných aktivit, takže tady ve výboru zrovna nepatří k nejaktivnějším," kritizuje Vojíře kolega ze sněmovního hospodářského výboru Miloslav Kala z ČSSD.

V parlamentu je Vojíř nepřetržitě od roku 1996. Jeho chvíle přišla na konci roku 1997, když padla Klausova vláda a ODS se rozštěpila. Postavil se na "správnou stranu" ke Klausovi - a stal se dokonce šéfem hlavní kanceláře ODS, kde měl dát do pořádku stranické účty.

Proto byl po mimořádných volbách v roce 1998 odměněn: stal se šéfem podvýboru pro energetiku, šéfem dozorčí rady vlivného Fondu národního majetku - a nakonec získal i lukrativní místo v ČEZ.

Tam využil právo koupit si 150 tisíc akcií firmy asi po stokoruně za jednu, na což si půjčil. Větší část pak prodal, aby splatil půjčku a také investoval do rozšíření rodinného domku z roku 2001 v Mostě. Zůstaly mu akcie za téměř devět milionů korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video