Poslanec Roman Pekárek stanul před Vrchním soudem v Praze. (18. prosince 2012)

Poslanec Roman Pekárek stanul před Vrchním soudem v Praze. (18. prosince 2012) | foto: František Vlček, MAFRA

Soud vyzval poslance Pekárka k nástupu do vězení. Mandátu se nevzdá

  • 117
Krajský soud v Praze vyzval poslance Romana Pekárka k nástupu do vězení. Pětidenní lhůta pro rozhodnutí začne platit, až bude politikovi doručeno. Pekárek iDNES.cz řekl, že je připraven do vězení nastoupit, mandátu poslance se však nevzdá.

"Krajský soud počátkem tohoto týdne odeslal výzvu k nástupu trestu panu poslanci Romanu Pekárkovi. Potvrzení doručení zatím nemáme," řekla iDNES.cz mluvčí soudu Zuzana Steinerová.

Pekárek zatím obsílku neobdržel. Na otázku iDNES.cz, zda je připraven si ji převzít a do věznice nastoupit, odpověděl: "Ano, samozřejmě. Víc se to komentovat nedá."

Trest za obchod s pozemky

Pekárka soud potrestal za to, že v roce 2009 údajně nabídl podnikateli Petru Ličkovi, že mu za milionový úplatek u města zařídí prodej pozemků v průmyslové zóně Šťáralka. A to za 15 milionů korun. Znalec přitom hodnotu pozemků vyčíslil na 41 milionů.

Zda úplatek Pekárek skutečně přijal, soud neprokázal. Ale konstatoval, že trestný čin se stal už jen tím, že si o peníze řekl a Lička souhlasil. Jednání obou zachytila nahrávka, kterou později zveřejnila MF DNES.

Mandátu poslance se však vzdát nechce. "V souvislosti s touto věcí určitě ne," tvrdí.

"Berte to tak, že v tuto chvíli, přestože soudy rozhodly, jak rozhodly, a to nespravedlivě, mi píší, abych nastoupil do vězení. Přesto jsem nevyčerpal naštěstí všechny možnosti, jak se bránit. Byť už jsou tyto možnosti pouze výjimečné, mimořádné a není jich mnoho a nemají ani odkladný účinek. Ale přesto jsou a já v tuto chvíli bojuji za svoji věc," řekl iDNES.cz Pekárek.

V praxi to znamená, že i kdyby byl ve vězení, bude mu plynout dál více než padesátitisícový plat poslance. Jen bez náhrad (více o pobírání mzdy čtěte zde).

O Pekárkově věznici úřady mlčí

Soud výzvu vystavil v pondělí. Lhůta pro doručení výzvy k nastoupení do výkonu trestu je deset dnů. Pokud si ji do té doby odsouzený na poště nevyzvedne, vrací se zpět soudu. Ten poté žádá o doručení výzvy prostřednictvím policie.

Pekárek by do vězení měl nastoupit do pěti dnů od převzetí rozhodnutí. Do které káznice konkrétně, Steinerová nechtěla upřesnit. Soud poslanci uložit výkon trestu ve věznici s dozorem.

"Co se týká odsouzených, ke konkrétním osobám se vyjadřovat nemůžu," odmítla být konkrétní také mluvčí Vězeňské služby Gabriela Pohlová. Je ale možné, že Pekárek si trest odpyká v některé z pražských či středočeských věznic. "Při rozhodování o místě výkonu trestu hraje roli mnoho faktorů a jedním z nich je také vzdálenost od trvalého bydliště. Záleží ale i na plnosti věznic či programech zacházení," doplnila Pohlová.

Pokud Pekárek do vězení skutečně nastoupí, bude mezi politiky výjimka. Například bývalý senátor Alexandr Novák si nástup odložil kvůli údajným zdravotním problémům. Co mu je, úřady odmítají sdělit, Novák není k zastižení. Na exposlance Petra Wolfa policie v lednu rovnou vydala zatykač (více o vyhýbání se nástupu do káznice čtěte zde).

Podnikatele, který údajně uplácel, osvobodila amnestie

Pekárka odvolací soud poslal v prosinci na pět let do vězení za to, že si řekl v pozici komunálního politika o úplatek v souvislosti s prodejem pozemků v kolínské průmyslové zóně. Zda úplatek od podnikatele Pera Ličky skutečně dostal, soud neprokázal.

Soud také rozhodl, že politik nesmí vykonávat po dobu pěti let žádnou funkci ve spojitosti se samosprávou, vyjma zastupitelského mandátu. Musí rovněž zaplatit peněžitý trest ve výši 250 tisíc korun. Pokud tak neučiní, přičtou se mu k trestu vězení další tři měsíce.

Podnikateli Petru Ličkovi odvolací soud snížil roční trest vězení na roční podmínku s dvouletou zkušební dobou. Podmínku mu však smazala amnestie prezidenta Václava Klause. Týká se ho proto jen peněžitý trest ve výši 250 tisíc korun s tím, že pokud jej nezaplatí, půjde na tři měsíce do vězení.


Video