Poslanec Roman Pekárek stanul před Vrchním soudem v Praze. (18. prosince 2012)

Poslanec Roman Pekárek stanul před Vrchním soudem v Praze. (18. prosince 2012) | foto: František Vlček, MAFRA

Roman Pekárek míří za mříže, plat poslance bude dostávat dál

  • 96
Poslanci Romanu Pekárkovi dojde v nejbližších týdnech výzva, aby si přišel do vězení odpykat pětiletý trest. Ani to však nic nezmění na tom, že dál zůstane zákonodárcem a bude dostávat poslanecký plat. Pravomocně odsouzený poslanec totiž podle současných zákonů nemůže přijít o mandát.

Případů stíhaných poslanců je celá řada, v současné Sněmovně jich sedí hned několik - například neformální lídr Věcí veřejných Vít Bárta nebo někdejší ministryně spravedlnosti Vlasta Parkanová. Roman Pekárek má však primát - je vůbec první zákonodárce, kterého soudci potrestali během výkonu funkce.

A Pekárek může dosáhnout ještě jiného prvenství. Pokud se totiž někdejší místostarosta Kolína sám nevzdá mandátu, zůstane i po nástupu do vězení poslancem. Nebude sice dostávat žádné dokumenty, kterými se budou ve Sněmovně zabývat jeho kolegové, na konto mu ale dál bude chodit plat - zhruba 60 tisíc hrubého. Jediné, o co přijde, jsou náhrady na cestovné a další věci.

Náhradník

Roman Pekárek nastoupil do Sněmovny (společně s Pavlem Bohatcem a Miroslavem Bernáškem) letos v listopadu jako náhradník za poslance Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra. Ti opustili posty, protože nesouhlasili s koaličním daňovým balíčkem. Pekárek, který byl zvolený za ODS, sice po nátlaku sám pozastavil své členství ve straně, ale už dříve řekl, že nemá důvod se mandátu poslance vzdát.

Vedení Sněmovny se situací nemůže nic dělat. Redakci iDNES.cz to potvrdila její předsedkyně Miroslava Němcová z ODS. "Mandát mu dál zůstává. Nejde s tím v danou chvíli nic dělat, držiteli mandátu jsou sami poslanci. Musel by se ho vzdát sám," řekla Němcová.

Stejný názor má i poslanec ČSSD a člen mandátového a imunitního výboru Jeroným Tejc.  "Možnost, jak odsouzeným poslancům mandát odebrat, neexistuje," řekl Tejc.

Sám Pekárek se odmítl po vynesení rozsudku k dalšímu fungování v politice vyjádřit.

Trest za žádost o milion

Na situaci nic nezmění zpětně ani návrh na změnu ústavy, který předložila právě Miroslava Němcová. Ten ve zkratce počítá s tím, že pravomocně odsouzený poslanec přijde automaticky o svůj mandát.

"Výkon funkce poslance nebo senátora není slučitelný s výkonem nepodmíněného trestu odnětí svobody i z praktických důvodů. Práva a povinnosti poslance nebo senátora nelze ve výkonu trestu odnětí svobody řádně vykonávat," napsala Němcová v důvodové zprávě ke svému návrhu.

Návrh už prošel v červnu vládou (více zde), ale poslanci se k němu ještě nedostali. I kdyby ho však Sněmovna přijala v nejbližších týdnech a schválil by ho i Senát, v případě Romana Pekárka by to změnu nepředstavovalo.

"Zpětně ten zákon samozřejmě platit nemůže. Pan Pekárek by se prostě musel vzdát mandátu sám," řekl odborník na ústavní právo Jan Kysela.

Potvrzený trest pro Romana Pekárka se týká kauzy prodeji pozemků v Kolíně, Pekárek podle soudců chtěl po Petru Ličkovi úplatek jeden milionů korun a slíbil mu, že mu za to město prodá pozemky v průmyslové zóně za 15 milionů korun. Město přitom ve svém rozpočtu počítalo s částkou 20 milionů a znalec později pozemky ocenil na více než 40 milionů korun (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video