Poslanec Kučera cenzuroval texty

"Text písně k veřejné produkci nedoporučuji." Miloslav Kučera, dnes poslanec ČSSD, napsal podobných posudků před rokem 1989 stovky. "Pro kulturní střediska jsem před listopadem '89 lektoroval asi šest set písňových textů," přiznává Kučera - člen mediální komise sněmovny, jeden ze spoluautorů zákona o televizním a rozhlasovém vysílání a místopředseda výboru pro vědu, vzdělání a kulturu. Pokud v předlistopadovém Československu opatřil takzvaný lektor posuzovaný text tímto hodnocením, znamenalo to pro hudební skupinu, která píseň hrála, problémy. Za zpívání neschválených textů totiž většinou následoval zákaz činnosti.

Posudkem lektora se řídily tehdejší kulturní komise národních výborů, které rozhodovaly o tom, komu povolí veřejná vystupování. "V posudku pouze stálo, zda písničku k veřejnému vystupování doporučuji, či nikoliv. Jako lektor jsem ale o žádném zákazu nerozhodoval," tvrdí Kučera.

Muzikanti, kteří tehdy před přehrávkové komise chodili, mají na činnost lektorů jiný názor. "V roce 1989 si nás zavolal vedoucí odboru kultury a naprosto dogmaticky vycházel z toho, co Miloslav Kučera ve svém hodnocení napsal. Argumentoval tím, že posudek přece vypracoval člověk, který tomu rozumí," říká kapelník křesťanské skupiny Oboroh Stanislav Klecandr.

Oborohu neschválil Kučera například text Písně o rovnosti a skupinu obvinil z nihilismu. "Ten člověk snad píseň vůbec nepochopil. Text byl silně ironický a zpívalo se v něm kromě jiného také o tom, že ani ti největší přisluhovači, což byli i cenzoři textů, neměli u systému žádnou vážnost. A obvinit křesťanskou skupinu z nihilismu mi připadá více než úsměvné," říká pobaveně Klecandr.

"Po dobu, co jsem psal lektorské posudky, jsem skutečně asi dvacet písní nedoporučil. Bylo to proto, že mi vadil myšlenkový obsah textu," uvedl Kučera. V hodnocení Písně o rovnosti například Kučera soudí: "Text není hloupě napsán, po formální stránce je dokonce velmi dobrý, ale se základním ideovým vyzněním nemohu souhlasit."

Písničku Tělo pak v únoru 1989 ohodnotil Kučera takto: "Horší to bude patrně s otázkou ideovou: Jak se postavit k evidentně náboženskému, čí spíše nábožnému textu. Pravda, existuje svoboda vyznání. Ale jeho propagace?" Dnes se Klecandr nad tehdejší cenzurou jen usmívá.

"Většinou jsme na zákazy stejně kašlali a na koncertech jsme si hráli, co jsme chtěli. Na rozdíl od cenzorů lidé našim textům rozuměli." Přesto považuje kapelník Oborohu za důležité, aby se na podobné věci nezapomínalo. "Je zarážející, že lidé, kteří tehdy prováděli takové věci, stále v kultuře pracují," dodal Klecandr.

Kučerovi kolegové z mediální komise se k jeho "lektorské" minulosti včera vyjadřovali zdrženlivě. "Mám zatím málo informací na to, abych mohl jednání Miloslava Kučery hodnotit," řekl Petr Pleva (ODS).

Plevova stranická kolegyně Kateřina Dostálová soudí, že je pouze věcí voličů, jaký si na Kučerovo působení udělají názor. "V Pardubicích jistě minulost Miloslava Kučery znají. Tím, že ho do parlamentu zvolili, dali tamní voliči najevo, že jim jeho minulost buď nevadí, nebo že je pan Kučera přesvědčil svými jinými schopnostmi."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video