Šéf poslanecké komise pro kontrolu GIBS Václav Klučka (2. září 2014)

Šéf poslanecké komise pro kontrolu GIBS Václav Klučka (2. září 2014) | foto: Dan Materna, MAFRA

Šéf kontrolní komise: Inspekce pracuje slušně, tak se jí policisté bojí

  • 8
Předseda poslanecké komise pro kontrolu GIBS Václav Klučka (ČSSD) musel v úterý kolegům z komise a pak i novinářům vysvětlovat své vřelé vztahy s ředitelem inspekce Ivanem Bílkem. „Kolegové se mě ptali, co je to za přátelství s panem Bílkem, a já jim vysvětloval, že se prostě musíme vidět, abych ho upozornil na podněty na inspekci,“ říkal Klučka.

O čem všem jste nakonec jednali?
Předmětem dnešního jednání byly řádně připravené body. Bylo to sedmé zasedání. Řešili jsme pětatřicet otázek. Paní Lorencová (poslankyně ANO, místopředsedkyně komise, pozn. red.) požádala i určité doplnění. Žádala interní směrnice bezpečnostního sboru, tak jí bude vysvětleno, že toto nelze zveřejňovat.

Co je třeba mezi těmi 35 otázkami? Co třeba vysoké odměny, které si na inspekci vypláceli?
Všechno možné. I odměny.

K jakému verdiktu jste dospěli u bodu „situace v olomoucké policii“?
Tam se řešily vztahy mezi nadřízenými a podřízenými – řekněme, šikana. Generální inspekce neporušila nic, z čeho byla obviňována. Předávala tento 

Poslanec kontroluje inspekci, nechal se od ní hostit

případ oddělení kontroly na Policejním prezidiu. Tam to řešili přesně ve chvíli, kdy to dostali, ale tam jsou dva měsíce promlčecí lhůta kázeňského přestupku, takže ten policista už nemohl být potrestán.

Takže to bylo pochybení policie?
Já nevím, jestli pochybení, protože během dvou měsíců všechno prošetřit včetně generální inspekce se mi zdá skoro nemožné.

Probírali jste i nasazování zkoušek spolehlivosti. Jsou v pořádku?
To jsme probírali velmi důkladně. Existuje k tomu brožurka, kterou pan ředitel inspekce předal všem přítomným. To navazuje na usnesení vlády, která přikazuje se tím problémem zabývat.

S tím, aby to mohly používat i jiné bezpečnostní složky?
Ve hře bylo dokonce to, jestli je nepoužívat ve veřejné správě – u úředníků.

A mají se zkoušky spolehlivosti používat i u úředníků?
Mě se na názor neptejte. Já si počkám, až se to celé připraví v analýze.

A řekl vám pan ředitel, kolik těch zkoušek spolehlivosti už provedl a jestli odhalily nějaký trestný čin?
Tady je potřeba si počkat na tiskovou konferenci, která k tomu určitě bude připravena.

Ptali se poslanci na vaše kontakty s panem ředitelem Bílkem?
Já jsem se nikdy netajil tím, že s ředitelem mluvím, že se s ním bavím, že spolu rozmlouváme. To totiž jinak nejde. V Herlíkovicích, kde byla ta akce (Klučka byl pozván do rekreačního střediska GIBS, pozn. red.), jsem byl s panem premiérem Jiřím Rusnokem. Po vzniku inspekce se totiž nechala ušít standarta. Mě tam pozvali jako emeritního předsedu, sněmovna byla rozpuštěná. Já tam chvíli poseděl na oficiální části a šel jsem spát.

A dostal jste medaili GIBS...
A dostal jsem jakousi medaili GIBS, já vám ji mohu příště i ukázat. A jestli jsem dlouholetý přítel pana Bílka? Já tady funguji od roku 2012, kdy odešel František Bublan do senátu. Já s tím také potom nepočítal, že ještě někdy budu předsedou této komise. Ty první koaliční úvahy vypadaly úplně jinak. Ale v daném okamžiku to tedy vykonávám. Já nevím, ona ta otázka kamarádského a nekamarádského přístupu... To bychom museli zrušit veškerá zasedání výborů, tam jsou také večeře s vedením ministerstva.

Ale k něčemu to bylo dobré. Já neustále přicházím na věci, které je třeba v té kontrolní činnosti lépe připravit. Každý si teď myslí, že ta kontrola je bezbřehá. Zákon praví, že komise mají mít zadání od sněmovny, co kontrolovat, ale my žádné nemáme.

MF DNES nedávno psala, že se policisté kvůli šikaně od inspekce bojí razantněji zasahovat. O tom jste dnes také mluvili?
Vyžádal jsem si příslušnou zprávu. Jsme dva, kdo jsme ji dostali, já a pan premiér. Nečetl jsem to ještě celé. Jsou tam závěry různých soudů. Já se domnívám, že k ničemu nedochází, GIBS pracuje docela slušně a policisté z toho začínají mít obavy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video