Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Viktor Chlad, MAFRA

Poslanec Holík vystoupil z klubu Úsvitu, přidal se k Okamurovi

  • 21
Poslanec Jaroslav Holík ukončil v úterý své členství v klubu Úsvit. Stal se členem hnutí Svoboda a přímá demokracie, jež založil po vnitřních neshodách v hnutí Úsvit jeho bývalý předseda Tomio Okamura. Holíkův přestup poměry ve Sněmovně nijak nezmění.

Holík v pátek zmínil, že sice měl mandát za Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, jak se tehdy hnutí jmenovalo, ale nebyl jeho členem. Nesouhlasil totiž s vyloučením Radima Fialy a Tomia Okamury ze sněmovní frakce Úsvitu letos po zmiňovaném vnitřním rozkolu.

V klubu Holík podle svých slov zůstal proto, aby mohl i nadále prosazovat zájmy voličů. Když ale nestraníci v klubu Úsvit založili seskupení Národní zájmy, které se nedávno s hnutím Úsvit spojilo, nemohl prý už v takovém subjektu pokračovat. Národní zájmy totiž prý spolupracují s ODS a TOP 09, které patří mezi největší odpůrce přímé volby a přímé demokracie, dovysvětlil Holík.

Přijetí Holíka do Svobody a přímé demokracie (SPD) stejně jako další desítky členů potvrdil i šéf hnutí Tomio Okamura. SPD bude postupně přijímat všech 5 000 lidí, kteří se v poslední době přihlásili. Nárůst členů by mohl podle Okamurových slov pomoct hnutí v dalších volbách do Poslanecké sněmovny.

Opoziční klub Úsvitu má nově ve dvousetčlenné Sněmovně devět členů, původně jich měl 14. Okamurovo hnutí frakci založit nemůže. Muselo by získat nejméně deset poslanců, ale nyní má tři. Na sněmovní kluby ustavené během volebního období se totiž vztahují přísnější pravidla než na frakce, které vzniknou hned po sněmovních volbách. Těm stačí členové tři.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video