Stanislav Huml (VV)

Stanislav Huml (VV) | foto: Michal Sváček, MAFRA

Poslanec Huml vypověděl Věcem veřejným „smlouvu poslušnosti“

  • 1587
Poslanec VV Stanislav Huml vypověděl straně smlouvu, ve které každý uchazeč o poslanecké křeslo slíbil, že bude hlasovat a vystupovat v souladu s názory partaje. Za neposlušnost hrozí pokuta až sedm milionů. Humlovi se pravidlo znelíbilo, když předseda Radek John chválil bratry Mašíny.

Huml se totiž domnívá, že Mašínové a jejich nedávno zesnulý společník Milan Paumer se dopustili vražd na nevinných. Předseda VV a ministr vnitra Radek John ale jejich boj proti komunistům ocenil a nedávno se zúčastnil pohřbu Milana Paumera.

První o Humlově neposlušnosti informoval server Týden.cz. "Smlouvu považuji za protiústavní. Pokud sedím ve Věcech veřejných, které odsuzují totalitu, nemůžeme podepisovat smlouvu, která totalitou těžce zavání," řekl Huml iDNES.cz.

Podle něj si právě na případu bratří Mašínů uvědomil, že na řadu věcí bude mít odlišný názor než jeho strana a byl by smlouvou vydíratelný. "Vidím, že i v řadě dalších případů budu zřejmě hlasovat sám za sebe," vysvětlil postoj poslanec.

Na druhou stranu ale nechce situaci dramatizovat. "Možná to Radek myslel dobře. Musím se ho prostě zeptat, co myslel svou účastí na pohřbu," uvedl bývalý dopravní expert Huml. Podle něj své stanovisko zaslal poslaneckému klubu a nyní čeká na debatu.

Smlouva Věcí veřejných s kandidáty

Zvýraznění některých pasáží je redakční

John večer v České televizi řekl, že nejde o drama. Doufá, že poslanci VV zůstanou jednotní. Nepovažuje to za Humlův odchod a nečeká, že by zákonodárci této strany začali zmíněné smlouvy "masově vypovídat". Názory na třetí odboj si podle něj politici vyjasní.

John připomněl rovněž to, že nápad uzavírat s poslanci takové smlouvy se zrodil v době, kdy měla za sebou česká politika zkušenost křehkých a nestabilních vlád, pro které byla ztráta byť i jediného hlasů potenciální pohromou. Nyní je podle něj situace jiná.

Smlouva zapovídá poslancům nejenom hlasovat v rozporu se stanoviskem strany, ale také veřejně vyjadřovat odlišný názor.

Huml o smlouvě mluvil již v červnovém rozhovoru pro Radiožurnál. "... já jsem osobně přesvědčen, že nebudu mít problém se smlouvou, i když jsem ji podepsal s vědomím, že prostě je v rozporu s ústavou," uvedl mimo jiné. Přeběhlictví, tedy situaci, kdy se někdo nechá do Sněmovny zvolit za jednu stranu a později přestoupí k jiné, tehdy odsoudil.

Na rozpor véčkařské smlouvy s ústavou upozorňoval už před volbami znalec ústavního práva Jan Kysela z pražské právnické fakulty. Podle něj je právně nevymahatelná. Poslanci VV se tedy reálně nemusí obávat, že by za "neposlušnost" museli platit miliony. Soud by nárok neuznal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video