Poslanec Radim Fiala opustil ODS na protest proti snaze vlády zvýšit daně.

Poslanec Radim Fiala opustil ODS na protest proti snaze vlády zvýšit daně. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Fiala opustil ODS, vláda přišla o většinu. Nečas to označil za útěk

  • 923
Poslanec Radim Fiala, jeden z dosavadních stranických rebelů, opustil ODS. Premiér Petr Nečas to označil za "útěk od vlastní odpovědnosti". Pro vládní koalici je to ale hlavně rána, odchodem Fialy totiž přišla i o křehkou většinu. Zbylých pět rebelujících poslanců ODS v čele s Petrem Tluchořem ve straně přinejmenším do volebního kongresu zůstává.

Prostějovský poslanec Fiala byl v ODS patnáct let. Odejít se rozhodl zejména kvůli sporům o zvyšování daní, které nyní prosazuje Nečasova vláda. "Důvodem jsou názorové rozdíly, které se v poslední době prohloubily především v zásadní otázce zvyšování daní," odůvodnil svůj krok Fiala v rezignačním prohlášení, které má iDNES.cz k dispozici.

"Na mé rozhodnutí mělo vliv i to, že ODS na různých úrovních není schopna vyvodit hlubší závěry z výsledků posledních krajských voleb," dodal.

Neutíkám, chci plnit slib voličům, vysvětluje Fiala

Pro vládní koalici je Fialův odchod ztrátou. Dosud totiž měla ve Sněmovně se všemi poslanci z ODS, TOP 09 a LIDEM sto hlasů. Stojedničkovou většinu pak získávala jen díky poslanci Milanu Šťovíčkovi z Věcí veřejných, který s vládou hlasoval k nelibosti VV, které se ho chystají ze strany vyloučit (více zde).

Nečas: Fialův krok je útěk od politické odpovědnosti

"Rozhodnutí pana poslance Fialy opustit řady ODS beru na vědomí. Jakkoli na ně má plné právo, v současné situaci ho nelze považovat za nic jiného než útěk od vlastní politické odpovědnosti. Věřím však, že i jako nezařazený poslanec bude nadále podporovat program vládní koalice, pro který hlasoval v roce 2010," sdělil iDNES.cz předseda vlády Petr Nečas.

Petr Nečas během jednání Poslanecké sněmovny (4. září 2012)

Jak přesně se ale nyní bude chovat Fiala, není jasné. Obecně jen uvedl, že bude koalici dál podporovat, pokud bude dál dodržovat programové prohlášení.

"Život vlády se o další krok přiblížil ke svému konci," komentovala krok Fialy vicepremiérka Karolína Peake ze vznikající strany LIDEM. "Je zjevné, že evidentní rozklad ODS může být příčinou toho, že nám za několik měsíců budou vládnout komunisté a socialisté," uvedl šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

Tluchoř a další rebelové odchodu Fialy ze strany "litují"

Další poslanci ODS, kteří patří do skupiny rebelů ohrožujících vládu, zatím v ODS zůstávají. "Do kongresu strany se nikdo další k podobnému kroku nechystá," řekl iDNES.cz zdroj blízký rebelům. Kongres ODS se bude konat o tomto víkendu (více zde).

"O kroku našeho kolegy jsme byli v předstihu informováni. Jeho motivům rozumíme a vnímáme jeho závazek nadále podporovat kroky koaliční vlády, které nebudou v rozporu s pravicovým konceptem vládnutí. Radim Fiala byl 15 let členem ODS  a jeho odchodu je nám líto. Podobný krok neplánujeme a doufáme, že se podaří ODS vrátit k dodržování pravicové politiky," sdělil iDNES.cz Tluchoř jménem zbylé pětice rebelů ODS, která ohrožuje Nečasovu vládu, tedy i za Ivana Fuksu, Marka Šnajdra, Tomáše Úlehlu a Jana Floriána.

ODS rebely v poslaneckém klubu nepřesvědčila. Trvají na tom, že se nebude zvyšovat DPH a nebudou více zdaněni lidé s příjmy nad 100 tisíc korun měsíčně.

"My do kongresu ODS nebudeme dělat nic, uvidí se ve Sněmově při hlasování. Lidé z ODS nám tvrdili, že ještě někde mají tři další hlasy, ale nevím kde," řekl iDNES.cz politik TOP 09. Ve Sněmovně se spekuluje o tom, že by vládu mohli podržet někteří véčkaři, kteří se obávají rozpuštění Sněmovny a předčasných voleb.

Předseda VV Radek John to ve středu označil za hloupost. Jeho strana je podle něj připravena hlasovat pro vládní balíček v případě, že se změní. "Musí zůstat DPH jako je letos, ale trváme i na vyšším zdanění lidí s nejvyššími příjmy. Ale jestli Nečas říkal, že tohle pro něj není přijatelné, čekám, že se aspoň jednou zachová jako chlap a dodrží, co říkal a odstoupí," uvedl pro iDNES.cz John. Jestli by pak VV byly ochotny tolerovat jinou vládu, je podle něj předčasné.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video