Poslanec Plašil dostal od Kolína dvacet tisíc korun na propagaci města v Číně. (Ilustrační foto)

Poslanec Plašil dostal od Kolína dvacet tisíc korun na propagaci města v Číně. (Ilustrační foto) | foto: ondrejplasil.cz

Poslanec dostal 20 tisíc na cestu do Číny, nikdo neví proč

  • 50
Na čtyřdenní cestu do Číny se v listopadu z Kolína vydal poslanec a radní Ondřej Plašil (ODS). Město mu na to přispělo 20 tisíci korunami. Důvod? Propagace průmyslové zóny v Kolíně na českém velvyslanectví v Pekingu. To je také jediné, na čem se Plašil, město a kraj shodnou.

Kdo ho ale do Číny vyslal, jakým způsobem tam české zájmy propagoval a na co vlastně potřeboval od města 20 tisíc, není nikdo schopen říct.

"Město Kolín pana Plašila nevyslalo, město mu přispělo dvaceti tisíci korunami, aby propagoval naši průmyslovou zónu v Číně," uvedl starosta Jiří Buřič (ODS).

Mluvčí hejtmanství Martin Kupka o Plašilově cestě sice ví, nicméně tvrdí, že ze strany kraje rozhodně nešlo o cestu oficiální. A na ministerstvu zahraničí o cestě nevědí už vůbec nic.

Podle Plašila šlo o cestu soukromou. "Cestu jsem si zařizoval sám a šlo o moji osobní iniciativu."

Proč mu rada města přispěla 20 tisíci korunami, jasně nevysvětlil. "Jsem radní pro rozvoj a mám tam dobré kontakty," řekl.

Stejně neurčitě hovořil i kolínský starosta Buřič. "Prostředkem propagace byla cesta do Číny a prosazování naší zóny na českém velvyslanectví." Rada města může podle zákona přiznat příspěvek do 20 tisíc korun dle svého uvážení.
 
"Jestliže jel člen rady do Číny a měl možnost na velvyslanectví prezentovat naši zónu, požádal radu o příspěvek. Ta rozhodla, že mu přispěje. Je tu spousta jiných žádostí k daleko nesmyslnějším věcem, a nikdo nad tím ani nemrkne," uvedl Buřič.

Ke způsobu propagace Plašil řekl: "Byl jsem přijat českým velvyslancem a na prezentaci Česká republika – křižovatka Evropy jsem rozdal spoustu materiálů." K žádným závazným dohodám však podle něj nedošlo. "Seznámili jsme se, šlo hlavně o to, aby se o nás vědělo," uvedl.

V oficiálním programu akce, nazvané Česká republika – křižovatka Evropy, je například výstava českého designu, představení české bižuterie nebo Plzeňského kraje. O Kolíně ani zmínka.

Výsledkem cesty jsou podle starosty čínské noviny s fotografií, které v tuto chvíli leží na radnici. "Mnohdy nedostáváme nic, někdy poděkování a někdy je to zpráva. Myslím, že na úrovni člena rady, a dokonce i parlamentu přijde ještě o pobytu v Číně zpráva," řekl Buřič.

Na co byly peníze od města?
Pokud jde o to, za co Ondřej Plašil městské peníze utratil, to už není vůbec jasné.
 
Nejprve poslanec Ondřej Plašil (ODS) tvrdil, že šlo o příspěvek na letenku s tím, že dvacet tisíc bylo vzhledem k celkovým nákladům na cestu a jejímu přínosu zanedbatelných.

Po opakovaném dotazu MF DNES našel Plašil další důvod. "Jednalo se o příspěvek na propagační nosiče," řekl nakonec Plašil.

A třetí zdůvodnění nabídli sami radní. "Pokud si dobře vzpomínám, peníze byly na překladatele," uvedla radní Jiřina Veselá (SZ), která jako jediná hlasovala proti příspěvku. Potvrdil to i lidovecký radní Karel Sova.

Tlumočník Tomáš Zach, jehož jméno je v souvislosti s Plašilovou cestou do Číny uvedeno v zápisu ze zasedání rady, svou účast potvrzuje.

"Moje úloha spočívala ve funkci poradce a tlumočníka. Co se ale týče prezentace Česká republika – křižovatka Evropy a přijetí na českém velvyslanectví, tam jsem samozřejmě tlumočit nemusel," řekl Zach.


Poslanec Ondřej Plašil

Poslanec ODS byl letos v září Sněmovnou vydán k trestnímu stíhání. Policie ho přistihla za volantem s 1,24 promile alkoholu v krvi.  - více zde

Od června 2006 promluvil ve Sněmovně dvakrát a předložil dvě novely zákona.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video