Někdejší starosta Valtic a dlouholetý poslanec za ČSSD Jiří Petrů je členem

Někdejší starosta Valtic a dlouholetý poslanec za ČSSD Jiří Petrů je členem předsednictva sociální demokracie. | foto: Archiv Jiřího Petrů

Poslanec ČSSD Petrů se opřel do Haška, zkritizoval kumulaci funkcí

  • 104
Z řad ČSSD zazněl názor, že politik nemůže pořádně vykonávat více prací najednou. "Nedá se to zvládnout a takový člověk některou z těch prací fláká," prohlásil poslanec Jiří Petrů. Například hejtman a poslanec v jednom Michal Hašek přitom už měsíce slibuje, že se jedné ze svých funkcí vzdá.

Petrů považuje za alibismus, když někdo tvrdí, že se dají vykonávat dvě a více pozic najednou. Proti kumulaci politických funkcí ostře vystoupil v pondělí v Brně. Hodlá zároveň i oslovit vedení sociální demokracie s návrhem zákona, který by za uvolněné funkce poskytoval jen jeden, nikoliv více platů.

Návrh by přímo zasáhl například jihomoravského hejtmana, předsedu Asociace krajů ČR a poslance Michala Haška. Ten opakovaně tvrdí, že se jedné z funkcí vzdá, zatím však stále kličkuje. Nově nyní argumentuje tím, že čeká na důvěru vládě (více čtěte zde).

"Našeho hejtmana si vážím a věřím, že se zachová jako chlap a provede, co slíbil. Očekávám, že své slovo dodrží," pronesl Petrů směrem k Haškovi. Sám byl ostatně v minulosti několik měsíců starostou a poslancem. "Dokončoval jsem období jako starosta Valtic a před komunálními volbami jsem se stal poslancem. Za dobu čtyř měsíců jsem poznal, že se to nedá skloubit," podotkl.

Politik by měl pobírat jen jeden plat, podpořil kolegu Sobotka

Sám premiér Bohuslav Sobotka na dotaz iDNES.cz návrh, aby neexistovala možnost souběhu platu poslance a hejtmana, podpořil. "Není to úplně nová myšlenka. Už v minulosti byl takový návrh předkládán a diskutován. Je to jedna z cest," uvedl. Připomněl, že Česko není jedinou evropskou zemí, která tuto problematiku řeší; diskutovalo se o ní třeba v Maďarsku či ve Francii.

"Já se nedomnívám, že bychom měli vysloveně zakazovat souběh funkcí, ale tam, kde je veřejná funkce doprovázena tím, že představitel pobírá veřejné prostředky, například ve formě platu, tak by vždy měl podle mého názoru pobírat pouze jeden plat za veřejnou funkci," uvedl Sobotka.

Nemyslí si, že by změna byla časově urgentní. Připomněl, že hejtmani a zároveň poslanci za ČSSD mají termín do konce dubna, aby si vybrali, zda chtějí zůstat ve Sněmovně, nebo se naplno věnovat funkci hejtmana. Sobotka očekává, že poslanci se zachovají podle platného stranického usnesení. To, s čím přišel Petrů, se dá ovšem chápat jako součást tlaku, aby tak skutečně učinili.

Když si vychováte lidi kolem sebe, jde to, oponuje radní

S názorem Jiřího Petrů však nesouhlasí všichni. Například jihomoravský radní pro životní prostředí a místostarosta Břeclavi Jaroslav Parolek nevidí v kumulaci funkcí problém. "Dá se to zvládat. Záleží na tom, jak kvalitní lidi kolem sebe máte. Pokud si je člověk dobře vychová, problémy řeší rychle a nezdržuje se zbytečnostmi, potom s tím není žádný problém," uvedl Parolek, který je zároveň předsedou představenstva Vodovodů a kanalizací Břeclav.

Společnost mu však žádné peníze nedává. "Ve Vodovodech a kanalizacích působím jako kontrolní orgán, protože společnost vlastní z 95 procent obec. Věnuji se tomu několik hodin za měsíc a jinak komunikuji s ředitelem," řekl Parolek. Za funkci radního a místostarosty nicméně dostává oba platy.

A právě to se nelíbí Jiřímu Petrů. "Nevím, proč by měli lidé mít několik platů. Kdyby byl nárok pouze na jednu mzdu, určitě by někteří tolik funkcí neměli a pořádně by vykonávali pouze jednu," vysvětlil Petrů.

Parolek i přesto jakékoliv pochybení odmítá. "Co se mě týče, za ten rok, kdy jsem radním i místostarostou, jsem neslyšel žádnou kritiku, že bych něco nestíhal nebo něco nefungovalo," řekl. "Myslím, že socialismus už skončil. A pokud někdo odvede kvalitní práci, má za to být ohodnocen," dodal.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video