Poslanec Jan Morava

Poslanec Jan Morava | foto: PS ČR

Poslanec chce pokutovat sněmovní absentéry

  • 351
Mladý poslanec ODS Jan Morava přišel s dvěma nápady, jak zlepšit výkonnost politiků. Místo ministrů, kteří vykonávají i poslanecký mandát, by do Sněmovny povolal náhradníky. Všechny poslance by pak odměňoval za to, že nechybějí při hlasování. Premiér Topolánek to označil za populismus.

Morava se domnívá, že by poslanci-ministři měli přenechat židli v dolní komoře zástupci. "Takzvaný ´klouzavý´ mandát používají například na Slovensku. Myslím, že dlouhodobě není v silách jednoho člověka, aby zastával oba posty," vysvětlil Morava iDNES.cz. U nás takové praxi brání ústava.

Morava chce také motivovat poslance, aby chodili na jednání Sněmovny. "Od jejich účasti by pak bylo závislé vyplácení náhrad. Když poslanec nepřijede na zasedání do Sněmovny, neměl by za ten den dostat například náhradu cestovného," míní Morava.

"Pracovní náplní a povinností poslance je účast na jednání. A právě docházka a účast na hlasování je jediným objektivním měřitelným faktorem," dodal.

Topolánek: Je to líbivé a populistické
Nápady komentoval na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády premiér Mirek Topolánek. Klouzavý mandát výslovně nepodpořil, ale ani neodsoudil. Uznal, že by se mu jako členovi vlády trochu uvolnily ruce, nicméně to nepovažuje za příliš reálné.

"Ukažte mi někoho, kdo opustí svůj džob, nastoupí do Sněmovny a třeba po pádu vlády bude muset svoji židli zase opustit," namítl Topolánek.

Zatímco o prvním nápadu je ochoten diskutovat, druhý ho rozzlobil. Nazval ho líbivým a populistickým heslem, účast na jednáních ve Sněmovně nepovažuje za důkaz skutečné práce poslance. "Samotné spartakiádní cvičení ve Sněmovně je jen hra pro diváky, skutečná práce se odehrává mimo sál," uvedl premiér.

Osmadvacetiletý Jan Morava je členem ODS od roku 1998, do Sněmovny byl zvolen loni v červnu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video