Poslanci by podle Sýkory měli dostat odměnu za svoje zásluhy.

Poslanci by podle Sýkory měli dostat odměnu za svoje zásluhy. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Poslanec chce odchodné 20 milionů

  • 1396
Co si zaslouží politik, který končí ve Sněmovně a odchází "do civilu"? Podle poslance ČSSD Antonína Sýkory by měl takový člověk dostat odchodné 20 milionů korun. Sám přitom využívá už nyní všechny poslanecké výhody.

"Není to žert. V úterý to klidně navrhnu každému poslanci za hospodářské výsledky České republiky. Já se za to nestydím," vysvětloval v pátek Sýkora MF DNES, že svůj nápad se "zlatými padáky" myslí vážně.

Na zasedání Sněmovny létá z Ostravy každý měsíc letadlem - zdarma. K tomu inkasuje náhrady za dopravu (32 tisíc korun). Zaměstnal svého syna jako asistenta a platí mu 25 tisíc. A kolik by mělo stát rozloučení se Sněmovnou? 20 milionů.

Dvaašedesátiletý poslanec Antonín Sýkora tvrdí, že jeho požadavek je opodstatněný. Poslanci totiž podle něj schvalují zákony, díky nimž země hospodářsky roste.

"Zasloužili se o výhody v sociální oblasti, průmyslu, investiční oblasti a tak dále," vysvětluje důvody, proč by měli zákonodárci dostat při ukončení mandátu milionový zlatý padák.

Poslanci a senátoři přitom mají na odchodné nárok již nyní. To může dosáhnout výše až pěti měsíčních platů. "Za každý rok ve Sněmovně dostanou jeden měsíční plat a k tomu ještě jednu mzdu navrch," popsal způsob vypočítání odchodného Michael Nekula z tiskového oddělení Poslanecké sněmovny.

Například Vladimír Doležal z ODS, který se před týdnem vzdal mandátu kvůli vyšetřování ze zprostředkování úplatku, dostane odchodné 371 tisíc korun.

Právo na odchodné má jedinou podmínku - poslanec, ministr či senátor nesmí po tři měsíce začít pracovat ve volené funkci.

Sýkora, který se na podzim chystá kandidovat do Senátu, by tak i v případě svého zvolení odchodné dostal. Sněmovna totiž končí už v červnu a volby do Senátu jsou až v říjnu. I kdyby mu tedy jeho návrh na dvacetimilionovou odměnu neprošel, o prostředky na živobytí se bát nemusí.

Velkou šanci na úspěch ve Sněmovně Sýkorův návrh opravdu nemá. Politici na něj reagovali ve vzácně shodě.

"To je vtip?" zeptal se šéf lidovců Miroslav Kalousek. Podobně reagoval i šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý, a dokonce i předseda Sýkorových sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

Sám Sýkora, který byl od roku 1983 do 1989 členem KSČ, k platům poslanců říká: "Měli bychom být odměňováni na úrovni poslanců v západní Evropě. Samozřejmě ale s přihlédnutím k výši platů v zemi."

On sám přitom nyní bere téměř sedmdesát tisíc korun a k tomu čerpá další desetitisíce za různé náhrady. Je také jedním z poslanců, kteří se nastěhovali do luxusních bytů v Nerudově ulici. Ty nechala Sněmovna zrekonstruovat za čtvrt miliardy a "nájemníci" za luxusní bydlení v centru Prahy nic neplatí, pouze přišli o příspěvky na bydlení.

Co využívá poslanec Sýkora

Základní plat - 57 600 Kč
Odměna za funkci předsedy podvýboru pro průmysl a stavebnictví - 11 800 Kč
Výdaje na reprezentaci - 8 600 Kč
Příspěvek na dopravu - 32 000 Kč
Zaměstnává svého syna jako asistenta - 25 000 Kč
Létá zdarma minimálně jednou měsíčně Ostrava-Praha-Ostrava, vždy na zasedání Sněmovny

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video