Michal Babák (Věci veřejné)

Michal Babák (Věci veřejné) | foto: ČTK

Poslanec Babák přiznal dluhy 16 milionů i desítky milionů za akcie

  • 132
Desítky milionů se točí na majetkovém přiznání poslance Věcí veřejných Michala Babáka. Z dokumentu, který musel odevzdat Sněmovně, vyplývá, že Babák dluží přes 16 milionů korun. Poslanec přiznal i prodej akcií, jejichž cenu nedokázal uspokojivě vysvětlit.

Poslanec Michal Babák v prohlášení uvedl, že má dvě hypotéky v celkové výši přes 12 milionů korun a dvě půjčky na bezmála pět milionů korun. Tu vyšší, téměř 3,5 milionu, mu poskytla společnost WCM CZ. Přes milion korun si půjčil od firmy MxB, kde je společníkem.

Babákovy miliony

Závazky od 29. května do 31. prosince 2010
Hypotéky:
Komerční banka 8,04 milionu
Volksbank 4,042 milionu
Půjčky:
MxB 1,31 milionu
WCM CZ 3,46 milionu

Příjmy od 29. května do 31. prosince 2010
MxB 50 tisíc
KPS ČR 418,70 tisíc
SVJ Korunní 20 tisíc
Pronájem nemovitostí 968,16 tisíc
VZP 59,37 tisíc

Kromě svého platu Michal Babák přiznal i vedlejší příjmy. Mezi nejvyšší patří prodej akcií společnosti Bene Factum. Babák ale jejich hodnotu v přiznání nedokázal přesně vyčíslit. V kolonce příjmů uvedl 25 - 35 milionů korun.

Necelý milion si poslanec vydělal pronájmem nemovitostí, 60 tisíc dostal jako odměnu za členství ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny. Jako příjem ze společnosti MxB, kde je poslanec jednatelem, uvedl 50 tisíc korun.

Babákovy půjčky přitom už v minulosti zmobilizovaly novináře. Ti upozornili, že miliony si politik půjčil od firmy, která byla ještě před několika lety na pokraji krachu. Babák to před několika měsíci vysvětloval tím, že do WCM CZ přišla půjčka od "nejmenované fyzické osoby".

Podobné nejasnosti provázejí i prodej akcií Bene Factum. Jejich původní cena měla být podle politika 300 tisíc korun. Navýšení hodnoty akcií v dubnu vysvětloval obratem firmy. Bilance jejího hospodaření do roku 2009 zveřejněná v obchodním rejstříku ale takovému skoku nenapovídá.

Majetek přiznal poslanec na poslední chvíli a s opravami

Sponzor VV

Poslanec z Blanska podle závěrů Finančního analytického útvaru ministerstva financí (FAÚ) přinesl v posledních dvou letech v hotovosti do banky celkem 7,8 milionu korun, zpravidla ve statisícových sumách. Celkem 6,5 milionu z těchto peněz skončilo na kontě Věcí veřejných. Babák vždy vložil peníze v hotovosti na účet a obratem je přeposlal Věcem veřejným. FAÚ na něj kvůli tomu podal trestní oznámení pro podezření z "legalizace výnosů z trestné činnosti", tedy z praní špinavých peněz.

Majetkové přiznání Michal Babák odevzdal na poslední chvíli a musel se k němu vracet. "Odevzdal ho včas, z poslanců byl ale poslední. Pak ho musel ještě kvůli formalitám opravovat," řekl iDNES.cz Jeroným Tejc, předseda sněmovního mandátového a imunitního výboru, k němuž politici čestná prohlášení skládají.

Babákovo přiznání kromě Sněmovny zajímá i protikorupční policii, která toky peněz na politikových účtech prošetřuje. "Obecně se policie čestnými prohlášením politiků nezabývá, v tomto konkrétním případě to ale nevylučujeme," řekl iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

O ekonomickém expertu VV Babákovi se mezi členy strany mluví jako o tom, kdo s penězi dokáže "čarovat". Babák toto označení, které uniklo z tajně pořízené nahrávky porady vedení VV, komentoval s tím, že čarování nemusí mít vždy záporný kontext a on sám se považuje za "čaroděje dobroděje".

Babák se dostal do nesnází, když štědře sponzoroval Věci veřejné pomocí firem, jejichž finanční situace byla na pováženou. V návaznosti na nejasnosti peněžních toků nakonec složil kandidaturu na předsednictví strany. Babáka nyní prověřuje policie, jeho příjmy jsou i v hledáčku finančního analytického útvaru Kalouskova ministerstva.

Čestné prohlášení poslanci musí předkládat do konce června. Vztahuje se k období od 29. května do 31. prosince loňského roku. Do prohlášení poslanců, členů vlády a členů vedení České národní banky může nahlížet i veřejnost, potřebuje k tomu ale Sněmovou přidělené uživatelské jméno a heslo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video