Jako důvod absence ministra financí Andreje Babiše přečetl na začátku schůze šéf Sněmovny Jan Hamáček zahraniční cestu

Jako důvod absence ministra financí Andreje Babiše přečetl na začátku schůze šéf Sněmovny Jan Hamáček zahraniční cestu | foto: ČTK

Poslancům vadí, že je Babiš v Dubaji. Chtěl jsem schůzi jindy, opáčil

  • 373
Poslance zarazila nepřítomnost ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše na úterní mimořádné schůzi Sněmovny. Tu koalice svolala kvůli zákonu, na němž záleží právě Babišovi, aby protlačila vyšší zdanění hazardu. „Je to ostudné a premiér tomu jen přihlíží,“ kritizoval Babišovu absenci šéf opoziční ODS Petr Fiala.

Babiš je s dětmi, které mají tento týden školní prázdniny, v Dubaji. Předseda Sněmovny Jan Hamáček z ČSSD na začátku schůze přečetl jako důvod jeho absence „zahraniční cesta“.

Místo Babiše má vládní návrh prezentovat ministr dopravy Dan Ťok. Vláda usiluje o to, aby byly od ledna loterie a kurzové sázky zdaněny 23 procenty a hrací automaty 28 procenty, přičemž za každou „bednu“ by se zároveň platilo 80 korun denně místo současných 55 korun. (více zde)

Babišova absence se nelíbí ani předsedovi poslaneckého klubu vládní KDU-ČSL Jiřímu Miholovi. „Velmi mě mrzí nepřítomnost ministra financí, není to dobře,“ řekl Mihola.

Už v pondělí Babiše kvůli avizované nepřítomnosti ve Sněmovně kritizoval první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Je to neuctivé, neomluvitelné,“ uvedl Kalousek. Babiš by si to podle něj měl ještě rozmyslet (více zde).

„Jsme pro to, aby se hazard zdanil, ale nechceme, aby byl zahnán do šedé zóny,“ kritizoval předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch zase to, že chce vláda hazard zdanit víc než dnes, kdy odvádí 20 procent.

Babiš: Chtěl jsem tu schůzi jindy, mohli jsme si to ušetřit

Ministr financí reagoval na další kritiku toho, že je v zahraničí místo aby byl ve Sněmovně, prohlášením, že chtěl mimořádnou schůzi jindy a že ani nemusela být, kdyby vyšší zdanění neobstruoval někdo jiný.

„Osobně jsem chtěl zařadit tuto mimořádnou schůzi na čtvrtek 29. října, protože na pondělí a úterý jsem měl dopředu nahlášenou dovolenou s dětmi. Pan premiér má ale dovolenou nahlášenou na čtvrtek a pátek, stejně jako celá řada dalších poslanců. Proto jsme se na vládě domluvili, že zákon načte jiný ministr. Nevidím v tom žádný problém. Celé toto martyrium jsme si mohli ušetřit, kdyby jeden poslanec opoziční strany neurčoval, jaká jsou pravidla ve Sněmovně a jakým způsobem budou schvalovány koaliční zákony,“ uvedl v písemném prohlášení Babiš.

Argumentuje tím, že zákon provázely od začátku obstrukce ze strany pravicové opozice, především z TOP 09. Na tyto obstrukce proti přijetí novely dohlížel ze sněmovní galerie i „král hazardu“, senátor a zároveň majitel Synotu Ivo Valenta (více zde).

Babiš také připomněl, jak se o něj otřel Kalousek kvůli tomu, že nový vládní návrh podle něj poslalo pozdě do Sněmovny ministerstvo financí.

„Podle pana Kalouska vládní zákon předložilo pozdě ministerstvo financí, jak se způsobem sobě vlastním vyjádřil: ‚Prostě to nějaké hovado z ministerstva financí nepřineslo do Sněmovny včas.‘ Není to pravda, zákon pozdě doručil Úřad vlády, proto byla svolána mimořádná schůze. Tu jsme si ale mohli ušetřit, kdyby pan Kalousek a jeho věrní neobstruovali během projednávání zákona pana Volného,“ uvedl Babiš (o kritice Kalouska čtěte více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video