Podle lobbistů přináší jejich činnost do Sněmovny znalost dané problematiky. Ilustrační foto.

Podle lobbistů přináší jejich činnost do Sněmovny znalost dané problematiky. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Poslancům radí i lobbisté, které platí tabákové společnosti

  • 134
Tváří se jako poslanečtí asistenti, stážisti a mediální poradci. Skutečné platy však dostávají od velkých tabákových firem, jejichž zisky jsou závislé na rozhodnutí politiků. Ve Sněmovně se lobbistů, jednatelů tabákových firem, pohybuje hned několik.

Jejich nejnovější výrazný úspěch: poslanci těsně před schválením zjemnili plánované drsné zvýšení cen cigaret, které v rámci protikrizového balíčku navrhoval ministr financí Eduard Janota.

Nebylo to poprvé, podobně zachránili tabákové firmy třeba před třemi lety.

Například Kamil Provazník, jednatel české pobočky světového tabákového koncernu Imperial Tobacco, stíhá i další práci – asistenta poslance Cyrila Zapletala z ČSSD. Tohle spojení je pro něj mimořádně výhodné. Jako poslanecký asistent se může pohybovat po parlamentu úplně bez kontroly. Dostane se do všech sněmovních prostor (kromě jednacího sálu). Tedy i tam, kam nemá přístup veřejnost, novináři ani kamery. Může tam proto nerušeně promlouvat s poslanci. A zkoušet je ovlivnit ve prospěch své firmy. Pro tu je klíčové, aby se například moc nezvyšovaly daně z cigaret. Nebo aby nebyl protikuřácký zákon příliš tvrdý.

"Ve Sněmovně je Provazník jako doma. S poslanci je v běžném kontaktu, i mě několikrát oslovil a snažil se lobbovat. A není zdaleka sám," zlobí se poslanec ODS a lékař Boris Šťastný, jeden z nejtvrdších bojovníků proti kouření.

Podobným příkladem je i Vratislav Janda, jednatel české filiálky další obří tabákové firmy – British American Tobacco. Janda v minulosti pracoval jako stážista u poslance ODS Davida Šeicha a dodnes má mezi zákonodárci řadu známých.

"Pan Janda u mě pracoval jako stážista v době, kdy se vrátil z českého velvyslanectví ve Washingtonu. Bavili jsme se o bezpečnostních otázkách. Když začal pracovat pro tabákové firmy, přestal jsem se s ním radit," tvrdí poslanec Šeich. Ale poslanci Jandu ve Sněmovně potkávají stále. A to poměrně často. Stejně jako Provazník zde lobbuje proti zvyšování cen cigaret a omezování kouření.

Na svém chování nevidí Janda nic špatného. "Lobbování je pozitivním jevem. Přináší do Sněmovny znalost dané problematiky," brání se Vratislav Janda.

V neustálém styku s politiky je i Zuzana Anna Palzer, jednatelka třetího tabákového kolosu – House of Prince Czech. Palzer mediálně zastupovala například předsedu ODS Mirka Topolánka a místopředsedkyni Sněmovny z ODS Lucii Talmanovou. Nyní pracuje především pro lidoveckého šéfa Cyrila Svobodu.

Tyto případy ukazují, jak snadný život mají lobbisté v Česku. A zřejmě ještě chvíli mít budou. Poslanci včera vrátili k přepracování zákon z dílny ČSSD, který měl zavést jejich registraci. - čtěte Ať politici hlásí všechna setkání s lobbisty, navrhuje ČSSD

Především občanským demokratům a komunistům se nelíbilo, že by museli hlásit všechny schůzky s lobbisty. "Byly tam zcela evidentní nesmysly, díry," tvrdil poslanec ODS Marek Benda.

"Lobbing se plíživě rozrostl"

Někteří poslanci mimo záznam přiznávali, že jim registrace lobbistů není příliš po chuti. Schůzky politiků s nimi jsou totiž poměrně časté, ale zákonodárci jsou rádi, když o nich veřejnost neví.

"Takový výsledek jsem předvídala. Lobbisté už to v parlamentu šikovně obhospodařují. Tento problém se u nás tak plíživě rozrostl, že už se stírají rozdíly mezi tím, co je korupce a co ještě lobbing," říká stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešová.

Ta zákon na regulaci lobbingu prosazovala už vloni, avšak narážela na odpor ve "vlastní" ČSSD.

Na lobbingu, který je běžný na celém světě, nemusí být nic špatného. Třeba v USA je to běžný byznys. V Česku je však problém v tom, že nemá žádná pravidla.

To ukazují zmíněné případy jednatelů tabákových firem Provazníka a Jandy. Ti nejsou jen lobbisty v americkém slova smyslu, tedy že by se nechávali najímat na přesvědčování politiků. Oni se dokonce nechávají zaměstnávat u politiků a prosazují zájmy svých firem z pozice lidí "zevnitř".

Mohou tak po Sněmovně volně chodit i v době, kdy poslanci například jednají o protikuřáckém zákonu nebo projednávají zvýšení cen cigaret.

"Jako střet zájmů to nevidím. Firma, v níž jsem jednatelkou, je v likvidaci. Já pro ni v parlamentu nelobbuji," tvrdí Zuzana Anna Palzer, mediální poradkyně lidoveckého šéfa Cyrila Svobody a zároveň šéfka tabákové firmy House of Prince Czech.

Čtěte ve čtvrteční MF DNES

Jak chtějí poslanci zastavit "divoký" lobbing? Kde se chtějí inspirovat? Jak budou pokračovat navrhovatelé zamítnutého zákona? Přečtěte si ve čtvrtek v MF DNES.

.

Souhlasíte s tvrzením poslanců, že lobbisté jsou pro Sněmovnu přínosem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 15. října 2009. Anketa je uzavřena.

NE
NE 15841
ANO
ANO 846
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video