Až dosud museli studenti víceletých gymnázií absolvovat postupové zkoušky. Ilustrační foto.

Až dosud museli studenti víceletých gymnázií absolvovat postupové zkoušky. Ilustrační foto. | foto: Dušan Tománek, MF DNES

Poslanci zrušili postupové zkoušky na gymnáziích

  • 10
Poslanci drtivou většinou odhlasovali zrušení přijímacích zkoušek mezi prvním a druhým stupněm víceletých gymnázií. Pro změnu zvedlo ruku 114 zákonodárců, proti byli jen čtyři. Návrh předložila ČSSD ve spolupráci s poslankyní zelených Olgou Zubovou. Novelu nyní posoudí Senát.

"Žádali nás o to občané, ale měli jsme pozitivní ohlas i mezi pedagogy," vysvětlil jeden z předkladatelů zákona Ivan Ohlídal z ČSSD.

Tvrdí, že na kvalitu studentů to nebude mít žádný vliv. "Kdo absolvoval první stupeň, ukázal, že na to má," řekl MF DNES.

"Domnívám se, že tento návrh ocení zejména žáci, jelikož nebudou dále stresováni dalšími postupovými zkouškami," vyjádřila se v dubnu letošního roku bývalá ministryně školství Dana Kuchtová.

Proti naopak byla lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová. "Schválení je důsledkem jednoduchého uvažování," prohlásila. V důsledku to prý zkomplikuje život žákům základních škol, kteří budou chtít na víceletá gymnázia přejít až po ukončení povinné školní docházky.

Ohlídal to ale odmítá. "Přechod na druhý stupeň ze základní školy není zablokován."

Na některých gymnáziích si už postupové zkoušky vyzkoušeli
Přijímací řízení do vyššího stupně zavedl školský zákon z roku 2004. Jeho cílem bylo umožnit žákům devátých ročníků základních škol nastoupit na víceleté gymnázium a odhalit měl také gymnazisty, kteří na studium nestačí. Zákon začal platit pro žáky, kteří absolvovali na gymnáziích přijímací zkoušky v roce 2005.

Letos poprvé si tedy přijímačky vyzkoušeli studenti šestiletých gymnázií a podle dosavadní normy by je měli za dva roky absolvovat i studenti gymnázií osmiletých.

V praxi se ale pravidla příliš neosvědčila. Postupové zkoušky jsou vlastně přijímací zkoušky, kterými gymnazisté musí úspěšně projít a na gymnázium se v podstatě znovu "dostat". Podle ČSSD a Strany zelených jsou ale postupové zkoušky nadbytečnou formalitou a způsobilost studenta k postupu prokáže bez problémů samo vysvědčení.

Spolu s gymnazisty měli možnost dělat stejné přijímací zkoušky i žáci devátých ročníků, a tak se na osmileté nebo šestileté gymnázium dostat. Deváťáci ale nemají příliš zájem nastoupit do "rozjetého vlaku", tedy začít studovat s gymnazisty, kteří už jsou na škole dva nebo čtyři roky.

"Záměrem školského zákona původně bylo omezit tzv. předčasné vyčleňování dětí, za které byla Česká republika kritizována. Šlo o větší propustnost mezi základním a středním školstvím. Způsob, který byl zvolen, se však neukázal jako šťastný, proto jsme také s některými poslanci připravili novelu, kterou pak oni předložili Poslanecké sněmovně," uvedl Ondřej Gabriel z tiskového oddělení ministerstva školství.

Novelizace zákona by ale podle ministerstva školství neměla bránit tomu, aby se do vyššího stupně na gymnázium mohli hlásit i žáci, kteří úspěšně ukončili povinnou školní docházku v základní škole, tedy pokud to dovolí kapacita školy.

Rozhovor s ředitelem pražského Gymnázia Jana Keplera Jiřím Růžičkou

Přivítal jste, že Sněmovna zrušila postupové zkoušky na gymnáziích?
Ano. Myslím si, že to nikomu nepřinášelo nic dobrého. Žáci se tím jen stresovali, rodiče také a škola s tím měla práci, protože musela postupové zkoušky připravovat. Na Gymnáziu Jana Nerudy se například letos konaly postupové zkoušky pro studenty šestiletého gymnázia. Ti se ale zároveň hlásili i k nám, kdyby náhodou zkoušky na svém gymnáziu neudělali. Samozřejmě se jim postupové zkoušky povedly a k nám dělali přijímačky zbytečně. 

Vaše gymnázium by postupové zkoušky čekaly za dva roky. Kdybych za dva roky vyšla z devítky a chtěla se k vám přihlásit na osmileté gymnázium, bylo by to možné?
V podstatě ano, ale muselo by být ve třídě volné místo. A to většinou nebývá. Jen tak jednou za tři roky se stane, že ze třídy odejde jeden student.

A víte vůbec o někom, kdy by se k vám hlásil z deváté třídy a chtěl na osmileté gymnázium? Vždyť je přece jednodušší a podle mého názoru i logičtější přihlásit se na čtyřleté gymnázium.
S tím souhlasím. Nevím o nikom, kdo by se hlásil z devítky na osmileté gymnázium. 


,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video