Poslanci zpřísnili kontrolu politiků

  • 3
Krajští zastupitelé by měli od nového roku odevzdávat majetková přiznání podobně jako poslanci a senátoři. Předpokládá to novela zákona o střetu zájmů, kterou schválila sněmovna. Pokud by politici přiznání podali pozdě, hrozila by jim několikatisícová pokuta.

Schválenou novelu zákona o střetu zájmů ještě musí schválit Senát a podepsat prezident. Pokud se tak stane, začne platit od 1. ledna 2005.

Zákon by mimo jiné zamezil vyplácení odměn uvolněným zastupitelům, kteří sedí v dozorčích radách firem, které zřídilo nebo ovládá město či kraj.

Pokud by krajští zastupitelé a politici neodevzdali přiznání o majetkových poměrech za uplynulý rok včas, hrozila by jim za to peněžitá pokuta do výše 30 tisíc korun.

Zákonodárci jsou nyní povinni odevzdávat majetková přiznání, a to k 1. červenci následujícího roku. Týká se to ovšem těch poslanců, senátorů a ministrů, jejichž roční vedlejší příjem přesáhne hodnotu měsíčního platu. Navíc jim za neuposlechnutí nehrozí žádné sankce.

Transparency International nesouhlasí
Adrianu Krnáčovou, šéfku české pobočky Transparency International, úspěch novely nepotěšil, domnívá se, že může nakonec způsobit víc škody než užitku.

"Tohle není ani polovičatý krok. To je ubohá snaha. Když máte špatně ušitý kabát, úprava rukávů to nespraví," řekla Krnáčová iDNES. Správným řešením by podle ní bylo přijmout zcela nový zákon, na kterém její organizace pracovala spolu s bývalým ministrem spravedlnosti Karlem Čermákem.

"Zákon, který by byl efektivní a který vypracovala Transparency International s bývalým ministrem spravedlnosti, stáhl po svém nástupu Pavel Němec," povzdechla si odbornice na korupci.

Němec předloží zákon znovu
Mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun ale nabízí vysvětlení: "Pan Němec přece nemůže přijít na úřad a okamžitě přijmout agendu, kterou nezná. Musel se s tím nejprve seznámit."

Němec do legislativního plánu vlády Stanislava Grosse zanesl, že do prosince předloží vlastní koncepci zákona o střetu zájmů. "Transparency International ale o spolupráci asi nestojí," sdělil iDNES Dimun. Dodal, že se Němcův návrh bude takřka totožný s Čermákovým.

Ministerstvo spravedlnosti se s Krnáčovou shoduje na tom, že schválená iniciativa několika poslanců není správným krokem. "Nesouhlasíme s tím, ale poslancům nemůžeme poroučet," povzdechl si Dimun.

Naopak Lenka Petráková z hnutí Oživení, které se věnuje korupci mezi českými politiky, se domnívá, že poslanci udělali dobře, když novelu schválili. "Je to pozitivní i přes výhrady, které k novele můžeme mít. Ten zákon sice není ideální, ale určitě to je vykročení správným směrem," prozradila iDNES.

Pokud tedy Pavel Němec skutečně v prosinci předloží vládě novou koncepci, ta ji přijme a oficiálně předloží parlamentu, může se stát, že nyní schválená novela bude platit jen pár měsíců.

Premiér Gross a ministři Šimonovský a Škromach na zasedání sněmovny. (24. listopadu 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video