Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SXC.hu

Poslanci zpovídali šéfa BIS, kvůli údajnému vydírání soukromé firmy

  • 5
Ačkoli se sedm poslanců stalo členy kontrolní komise nad prací BIS jen před několika týdny, už jejich první zasedání "ťalo do živého". Poslanci si totiž na schůzi za zavřenými dveřmi pozvali ředitele tajné služby Jiřího Langa a zajímali se o kauzu údajného vydírání softwarové firmy CircleTech pracovníky BIS.

Podle zjištění MF DNES se důstojníci Bezpečnostní informační služby pokoušeli přesvědčit spolumajitele softwarové firmy, aby do svého programu na šifrování telefonních hovorů zabudovali "chybu". Ta by pak lidem z tajných služeb umožnila šifru probourat. (vše o kauze můžete číst zde)

Případ v současné době řeší inspekce BIS, na jejíž práci dohlíží státní zástupce.

Předseda poslanecké komise Martin Pecina dnes řekl, že případ je stále otevřený. "Než pan ředitel přijme případné kroky vůči zaměstnancům BIS, kteří se údajného vydírání, pro které jsou vyšetřováni, dopustili, chce vyčkat rozhodnutí státního zástupce. Buď s nimi rozváže pracovní poměr, nebo je kázeňsky potrestá, nebo se jim také nic nestane," řekl Pecina.

Podle něj jim Lang popsal svoji verzi celé události, která se ale diametrálně liší od podání MF DNES. Co ale šéf tajné služby poslancům vlastně řekl, nechtěl rozvádět.

Nabízeli "černé" peníze?

"Komise se shodla na tom, že je nejvhodnější počkat, jak to bude vidět státní zástupce," řekl předseda komise Pecina. Sám ředitel služby Jiří Lang se k věci odmítl jakkoli vyjádřit.

Důstojníci BIS prý firmě nejdříve navrhli, aby dodávala na trh šifrovací systém, který v sobě bude mít "chybu". Když to firma odmítla, BIS údajně navrhla obchod; chtěla, aby firma vyvinula program na dešifrování hesel. Nabízela údajně peníze, které by společnost nemusela nikde evidovat.

Šéf firmy Jiří Šatánek to prý odmítl a BIS ho poté kontaktovala s tím, že lidé z firmy by v budoucnu nemuseli dostat prověrku od Národního bezpečnostního úřadu.

Podle některých odborníků na zpravodajské služby ale nabídka peněz mohla být v souladu se zákonem. BIS totiž může platit své informátory a spolupracovníky a na tyto odměny také má speciální fondy. Pokud někomu takové peníze dá, jsou vlastně "černé" protože spolupracovník BIS nemůže do daňového přiznání napsat, že ho platí tajná služba. V případě firmy CircleTech pak prý mohlo jít o nabídku právě takové odměny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video