Současný ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek byl pozván do Sněmovny vysvětlit komisi některé kauzy

Současný ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek byl pozván do Sněmovny vysvětlit komisi některé kauzy | foto: Dan Materna, MAFRA

Poslanci zjišťovali, zda GIBS nenadržuje vlivnému policistovi

  • 6
Generální inspekce bezpečnostních sborů je v podezření, že nedostatečně tvrdě postupuje proti vlivnému náměstkovi olomouckého policejního ředitele Karlu Kadlecovi. Jeho podřízení si loni stěžovali, že je Kadlec urážel a někteří stěžovatelé pak od policie odešli. V úterý si i kvůli tomu ředitele GIBS Ivana Bílka zavolali poslanci z komise pro kontrolu inspekce.

Šetření komise zatím nebylo uzavřeno, vyžádala si doplňující informace.

"Nebudu potvrzovat či vyvracet, jestli policista podřízené na poradě vulgárně urážel, či nikoli. To je téma našich otázek a my chceme znát další fakta," řekl po jednání předseda komise, poslanec za ČSSD Václav Klučka. Zároveň potvrdil, že se skutečně jedná o náměstka Kadlece.

Karel Kadlec udělal kariéru u policie v éře ministra vnitra Ivana Langera, podobně jako nynější šéf GIBS Bílek. Stejně jako Langer pochází z Olomouce.

Místo policisty byl vyšetřován inspektor

O policistovi Kadlecovi a jeho vztahu k řadovým detektivům už server iDNES.cz psal kvůli jinému případu. I tam sehrála GIBS poněkud zvláštní roli. Inspektor GIBS Petr Netušil se totiž rozhodl v roce 2012 prověřit tip, podle kterého Kadlec vyvíjel nátlak na podřízené, aby vyšetřovali jednu konkrétní kauzu, byť v ní nespatřovali porušení zákona. Takové vyšetřování by nahrálo olomouckému podnikateli Ivanu Kyselému, známému bývalého politika ODS Ivana Langera.

Najednou byl ale vyšetřován sám Netušil z formálních důvodů, že zneužil "zvláštní finanční prostředky" (peníze pro informátory). Prověřovali ho jeho nadřízení a žalobce následně poslal k soudu. Tam byl ale Netušil očištěn a inspekce ho musela vzít zpět do svých řad (více zde). "Stále jsem zaměstnancem inspekce, ale ani můj případ není dosud dořešen," potvrdil v úterý Netušil. Inspekce ho i po osvobození soudem řeší kvůli stejné věci pro kázeňský poklesek.

Mluvčí inspekce Radka Sandorová už dříve argumentovala, že nejen sama inspekce, ale i státní zástupce spatřoval v jednání Netušila trestný čin, a vše tedy bylo v pořádku.

Nekonečný příběh Petra Lessyho

Kromě olomouckého případu ještě poslanci z kontrolní komise v úterý opět řešili podnět svého kolegy Davida Kádnera ohledně bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho. Ten byl také souzen, pak očištěn, ale mezitím dočasně přišel o nejvyšší funkci v policii. Když se do ní vrátil, byli policejní prezidenti dva. "Kolega Kádner nám položil otázku, jestli inspekce nezneužila své pravomoci, ale naše komise k tomu závěru nedošla," uvedl Klučka.

Na úterním programu byla i zpráva GIBS o vyšetřování úniku odposlechů Romana Janouška, které se týkaly jeho dopravní nehody. V Lidových novinách se objevily před měsícem Janouškovy odposlechy těsně po jeho nehodě, ve kterých podnikatel mluví o možném ovlivnění vyšetřování "je potřeba to nastěhovat státnímu zástupci, s nímž se dá bavit," radil Janouškovi kdosi neidentifikovaný na záznamu. Inspekce teď vyšetřuje, jak odposlechy unikly. Janouškovy odposlechy ale Klučka nechtěl komentovat, s tím že jde stále o "živý případ".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video