Místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková si ve Sněmovně stěžovala na postup...

Místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková si ve Sněmovně stěžovala na postup Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí v kauze bratrů Michalákových | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Poslanci zaútočili na umělé oplodnění i na náhradní mateřství

  • 146
Na možnost anonymního dárcovství vajíček či spermií pro umělé oplodnění a na náhradní mateřství zaútočili v pátek konzervativní poslanci. Umělé oplodňování si vzala na paškál Jitka Chalánková z TOP 09, náhradní mateřství lidovec Ludvík Hovorka. A to při projednávání zákona o specifických zdravotních službách. Ten míří k závěrečnému hlasování.

Chalánkové došla trpělivost s tím, že Sněmovna stále nezačala projednávat návrh rušící fakticky anonymní dárcovství pro umělé oplodnění, který už v prosinci 2014 podala skupina šesti poslanců. Kromě Chalánkové ještě Marek Benda z ODS, Martin Komárek z ANO, Vít Kaňkovský z KDU-ČSL, Augustin Karel Andrle Sylor z Úsvitu a Nina Nováková z TOP 09 (více čtěte zde).

A rozhodla se návrh útočící na umělé oplodnění zkusit prosadit spolu se zákonem o specifických zdravotních službách, který v pátek poslanci projednali ve druhém čtení, kdy se dávají pozměňovací návrhy.

„Úmluva o právech dítěte každému dítěti zaručuje právo znát své rodiče,“ řekla Chalánková. A varovala, co se podle ní také může stát. „Dítě může být počato ze zárodečných buněk dvou osob, které jsou mezi sebou příbuzné v přímé linii či které jsou navzájem sourozenci, a zákon neposkytuje žádný postup, jak takovým situacím předcházet,“ uvedla ve Sněmovně poslankyně TOP 09.

Chce proto zákonem omezení maximálního počtu lidských embryí, která je možné vytvořit ze zárodečných buněk jednoho anonymního dárce, a zavedení oddělené a omezeně přístupné evidence údajů o anonymním dárci. „Především bych chtěla upozornit, že se mi jedná, velmi se mi jedná o zdraví dívek, které mnohdy pod myšlenkou, že konají dobro, tak jsou schopny a ochotny si poškodit své vlastní zdraví,“ řekla Chalánková. Sama si je vědoma, že má návrh omezenou šanci projít. „Je mi jasné, že tento návrh bude spíše k zamyšlení pro vás,“ připustila opoziční poslankyně.

Přesto hned našla ve Sněmovně spojence. „Asistovaná reprodukce je věc složitá, která přináší řekněme dobro pro rodiny, které nemohou mít děti, ale současně přináší i řadu rizik, jak pro dárce například vajíček, tak také pro možnost rizika, že se v budoucnu v manželství spojí lidé, kteří pocházejí z umělého oplodnění a mohou být tedy příbuzní,“ řekl poslanec Ludvík Hovorka z KDU-ČSL.

Hovorka chce také snížit věk pro příjemkyni vajíček

A sám také přišel se svými návrhy. „Jednak je to omezení počtu embryí nebo zárodečných buněk, že zárodečné buňky jednoho anonymního dárce lze použít k vytvoření nejvýše čtyř lidských embryí. Dále snížení věku pro příjemkyni vajíček ze 49 na 45 let,“ řekl lidovec.

Poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka

Dále je podle něj nutno vyloučit případy, kdy by se anonymním dárcem mohl stát člověk s kriminální minulostí či trpící závislostí na návykových látkách. „Obezřetnost je v tomto ohledu nutná proto, aby bylo zabráněno šíření patologických faktorů ve společnosti umělým lékařským zásahem,“ prohlásil ve Sněmovně Hovorka.

Navrhl také, aby bylo zákonem zakázáno náhradní mateřství. „Proces, kdy embryo biologických rodičů donosí jiná náhradní matka s úmyslem takto otěhotnět, dítě biologických rodičů donosit a porodit, ale bezprostředně po porodu se vzdát všech rodičovských závazků a práv k tomuto dítěti, není v České republice ani pro takové biologické rodiče, pro náhradní matky, ani pro poskytovatele takových specifických zdravotních služeb povoleno s výjimkou blízkého příbuzenství mezi biologickou a náhradní matkou,“ představil poslanec svůj pozměňovací návrh.

O jeho návrhu i návrhu Chalánkové se bude hlasovat na příští schůzi Sněmovny, až všechny navržené změny posoudí zdravotní výbor.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue