Poslanci zákaz potratů odmítli

  • 777
Poslanci v prvním čtení smetli kontroverzní návrh na zákaz potratů. Pro zákon zvedlo ruku jen třiadvacet ze 170 přítomných poslanců. Téměř jednomyslně podpořili návrh svých kolegů lidovci. Alespoň slovy se k němu přihlásil i šéf strany Kalousek, ačkoli ho dříve nepodporoval.

"Nevšiml jsem si, že nejsem přihlášen, ale hlasoval bych proti zamítnutí zákona," řekl Miroslav Kalousek po sečtení hlasů.

Odpůrci zákona v několikahodinové rozpravě upozornili na to, že by zákaz potraty nevymýtil, jen by je odsunul do ilegality. Další považují rozhodnutí o těhotenství za svrchované právo ženy. Někteří zastánci novely mluvili o potratech jako o vraždě.

"Vydloubnutí bledule je u nás trestné, zašlápnutí čolka je u nás trestné, ale zabití nenarozeného dítěte není trestné," argumentoval Josef Janeček.

"Zákaz potratů není žádný výdobytek moderní embryologie, medicíny ani etiky. Zákaz potratů je nábožensky motivovaný zákaz, konfesní zákon, který má převyprávět katechismus do trestního práva," prohlásil Jaroslav Zvěřina.

Předkladatelé podle něj nemohli věřit, že zákon projde. "Oni ho prostě navrhli, aby tady mohli demonstrovat své přesvědčení a obdivuhodné mravní kvality. Ty trochu vyblednou, pokud bychom se podívali na důsledky takových zákonů," řekl Zvěřina.

Michaela Šojdrová podotkla, že je třeba nabídnout ženě v obtížné situaci alternativu k potratu. "Zákon o podpoře rodiny, utajené porody, zrychlený postup adopce, asistenty ve školách," vypočítala některé návrhy, kterými se sněmovna zabývala.

Poslankyně Eva Dundáčková připomněla odpovědnost mužů: "Zákazem interrupcí ženu přinutíme, aby dítě porodila, ale nemáme institut, který by přinutil muže, aby přinejmenším platil alimenty, aby zůstal s rodinou a nesl svůj díl odpovědnosti."

"Muži by snad ani o této věci neměli hlasovat," podotkla Dundáčková, "protože, promiňte pánové, nevíte a ani nemůžete vědět, o čem mluvíte. Rozhoduje-li se žena o tom, že uměle přeruší těhotenství, nerozhoduje se tak svévolně."

Návrh hrozil vězením lékařům
Lidovečtí poslanci Jiří Karas a Jan Kasal spolu s Petrem Plevou z ODS navrhovali, aby lékařům za provedení potratu hrozil až pětiletý trest vězení nebo zákaz činnosti.

Až na rok by se mohl octnout za mřížemi také muž, který by přesvědčoval svou partnerku, aby těhotenství přerušila. Návrh povoluje potrat jen v případech, kdy je ohrožen život matky, nebo byla-li žena znásilněna.

Od návrhu svých kolegů se v sobotu částečně distancoval i předseda lidovců Miroslav Kalousek. Návrh nedoporučila ani vláda.

Předkladatelé zákona si pochvalují, že se jim přinejmenším podařilo rozproudit diskusi na toto téma. Počet potratů v České republice každoročně klesá. Loni jich bylo nejméně od roku 1958, kdy bylo umělé přerušení těhotenství legalizováno.

Potraty hýbou také Polskem a USA
O potratech se shodou okolností právě nyní mluví i v sousedním Polsku a v USA. Skupina polských poslanců usiluje o povolení potratů, které jsou v této katolické zemi až na výjimky zakázány. Jejich návrh ale zřejmě nemá velkou naději.

Potraty byly loni v říjnu omezeny ve Spojených státech. Zákon je zakázal v pokročilém stupni těhotenství - po třetím měsíci od početí. Před týdnem Kongres přiznal lidskému plodu právní status.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video