Ministr Němec nepovažuje neschválení zákoníku za svou osobní prohru.

Ministr Němec nepovažuje neschválení zákoníku za svou osobní prohru. | foto: Dan Materna, MF DNES

Poslanci zahodili léta práce na trestním zákoníku

  • 822
Poslanci podle očekávání zamítli novelu trestního zákoníku, kterou jim vrátil Senát. Klub ČSSD se už dříve usnesl, že normu nepodpoří. Novela, na které pracovali experti deset let, spadla pro toto volební období pod stůl. A to hlavně kvůli chybějícímu "protitunelářskému" paragrafu.

ČTĚTE TAKÉ:
Co měl přinést nový trestní zákoník

Pro novelu trestního zákoníku, který měl například zpřísnit tresty za vraždu, snížit hranici trestní odpovědnosti na 14 let nebo zavést mírnější tresty za eutanazii, hlasovalo jen dvacet poslanců.

Proti trestnímu zákoníku hlasovalo 65 ze 147 poslanců, jednotní byli komunisté a lidovci.

Ministr spravedlnosti Pavel Němec to nebere jako osobní porážku. "Je to porážka slušných lidí v zemi, kterým šlo o to, aby byl přijat zákon, který by je lépe chránil například před sexuálními agresory," uvedl krátce po hlasování ve Sněmovně.

Odmítnutím tohoto zákona se podle ministra oddaluje zavedení potřebných změn, po kterých léta volají policisté, státní zástupci, soudci a také sami občané. "Bude to mít velmi negativní dopad na potírání kriminality," uvádí ministr v tiskové zprávě.

Úřadující předseda ČSSD a ministr financí Bohuslav Sobotka slíbil, že jeho strana zákon předloží znovu po volbách, nejpozději do dvou let.

Většina politiků se domnívá, že bude trvat mnohem déle, než se znovu nový trestní zákoník dostane na program hlasování ve Sněmovně.

Zavinil to paragraf o tunelování
Poslanci ČSSD se na dopoledním jednání poslaneckého klubu dohodli, že nový trestní zákoník nepodpoří kvůli vypadlému paragrafu, který měl postihnout tunelování.

Ministr Němec sliboval, že pokud Sněmovna zákon schválí, podpoří klub Unie svobody vložení sporného "tunelářského" paragrafu do zákona na příští schůzi.

Zpravodaj zákona Jiří Pospíšil z ODS řekl, že jde o "navýsost odbornou normu". "Mrzí mě, že toto téma se v posledních týdnech tak významně zpolitizovalo, právě to nám brání najít legislativní řešení tohoto problému."

"Významné kapacity potvrdily, že vypuštění tohoto paragrafu nepřináší beztrestnost takového jednání, pouze bude postihováno jinými paragrafy," dodal. Nikde v Evropě podle něj v trestním zákoníku "tunelářský" paragraf nemají.

Podle ministra spravedlnosti na zákoníku pracovali experti od roku 1992 do roku 2004.

Lidovcům vadila eutanazie
Miroslav Kalousek připomněl, že křesťanští demokraté jsou proti zákoníku především kvůli paragrafu o eutanazii. Nově ji zákoník nekvalifikoval jako vraždu a navrhoval mírnější trest. "Říkáme tomu plíživá legalizace eutanazie," dodal Kalousek

Většina poslanců ODS a ČSSD se hlasování zdržela. Unionisté nehlasovali na protest proti tomu, že neprošel návrh ministra obrany Karla Kühnla z US-DEU odložit schvalování zákona do příští schůze.

"Mám podezření, že se chystá jeho zamítnutí. A to až na výjimky nikoliv z důvodu obsahu, ale z procedurální lehkovážnosti. Ten, kdo dnes zamítne tento trestní zákoník, se staví proti všem těmto moderním a trestní právo měnícím prvkům," uvedl ve Sněmovně.

Sporný odstavec měl řešit zneužívání informací v obchodním styku. Tento paragraf se v některých případech využívá proti tunelářům. Jeho vyškrtnutí navrhl při prvním schvalování poslanec Marek Benda z ODS.

Pro zvedli původně ruku skoro všichni poslanci, ale po senátním zamítnutí ho zase chtěli do normy vrátit.

Návrh nového trestního zákona se ve Sněmovně řešil téměř dva roky, Senát jej poslancům vrátil letos v únoru. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video