Čipování psů (ilustrační foto)

Čipování psů (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Poslanci závodí, kdo dříve prosadí povinné čipování všech psů

  • 123
O povinné čipování psů se začali intenzivně zajímat poslanci. S tím, že je třeba přijmout pravidla pro chov psů a mimo jiné všechny povinně čipovat, vystoupili ve středu ve Sněmovně poslanci za TOP 09 Gabriela Pecková a Herbert Pavera, totéž už v květnu jako první navrhl poslanec Radim Fiala, který vystoupil z hnutí Úsvit.

„Nám je jedno, kdo to první prosadí,“ řekla Vladimíra Tichá z Českomoravské kynologické unie, která byla jak v květnu na Fialově tiskovce, tak ve středu na tiskové konferenci TOP 09.

„U nás máme 90 procent očipovaných psů a přispíváme majitelům psů na čipování, ze 485 psů mají čip čtyři stovky,“ řekl poslanec Pavera, který je zároveň starostou obce Bolatice na Opavsku.

Spolu s experty z řad veterinárních lékařů, z ministerstva zemědělství i z kynologické unie se poslanci za TOP 09 shodli, že je třeba zpřesnit práva a povinnosti psů a zajistit jejich povinné čipování. Nyní neexistují pravidla péče o psy v zájmových chovech, což umožňuje majitelům takzvaných „množíren“ psů upřednostňovat nízké náklady před péčí o zvířata. V množírnách pak psi trpí, protože jsou jen nástrojem pro výdělek majitelů.

„Navrhujeme začít co nejdříve s přípravou na povinné označování psů. To přinese prevenci před týráním, ale majitelům také jistotu, že zatoulaného psa rychle naleznou, což navíc sníží obce výdaje na provoz útulků a umožní jim lépe vybírat poplatky za chov psů,“ řekl Pavera. Zdůraznil význam kampaně, která majitelům psů vysvětlí, proč je povinné čipování psů správné.

„Chci, aby všichni psi byli povinně označeni mikročipem a aby byli povinně evidováni v centrálním registru,“ uvedl již dříve také poslanec za hnutí Svoboda a přímá demokracie Radim Fiala, který spolu s Tomiem Okamurou opustil hnutí Úsvit.

O problém se Fiala zajímá proto, že je odmalička milovníkem psů a je i mezinárodním rozhodčím pro německé boxery. Avizoval, že před tím, než zákon předloží, bude chtít seminář pro poslance, kde bude pro svůj záměr chtít získat podporu. (více zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video