Čekárna u lékaře

Čekárna u lékaře | foto: MF DNES

Poplatky u lékaře a za recept skončí. Vydržely necelých sedm let

  • 540
Odpůrci poplatků u lékaře, které prosadil bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, se dočkali. Poslanci ve čtvrtek začali projednávat návrh vládní koalice na zrušení poplatků u lékaře a za recept. Pro tento návrh má kabinet Bohuslava Sobotky drtivou podporu. Pro jsou i komunisté a Úsvit. Zamítnout ho chtělo jen 23 poslanců ODS a TOP 09.

„Regulační poplatky představují nespravedlivou zátěž občanů. Regulační funkci poplatků lze považovat za značně omezenou,“ řekl před tím ve sněmovně ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD.

Když byly v roce 2008 zavedeny, snížil se podle něj sice počet návštěv lékaře, ale už o rok později vyskočil podle Němečka zpět nahoru. „Snížil se počet vydaných recept, ale neprojevilo se to ve spotřebě léčebných přípravků,“ zdůraznil ministr zdravotnictví.

Zrušení poplatků od příštího roku hájil ve sněmovní rozpravě i poslanec za ANO Igor Nykl. „Zavádění zdravotních poplatků bych označil za cimrmanovské bádání ve slepých uličkách,“ řekl Nykl. Jejich škrtnutí podpořila i komunistka Soňa Marková.

Proti poplatkům levice neúspěšně protestovala u Ústavního soudu, v roce 2008 ČSSD s tímto tématem drtivě uspěla v krajských i senátních volbách. Avšak až poté, co se jí podařilo sestavit po loňských předčasných volbách koaliční vládu s ANO a lidovci, dostala reálnou šanci prosadit svou a poplatky zrušit.

Vláda se domluvila na tom, že nechá jen devadesátikorunový poplatek na pohotovosti. Znovu zavádět naopak vláda nechce poplatek za den v nemocnici, který Ústavní soud zrušil, když vyhověl stížnosti na jeho zvýšení z 60 na 100 korun. Podle ČSSD je to tak lépe, i když poplatek v nemocnici dříve jako jediný straně nevadil, pokud by byl časově omezený, třeba na měsíc. Nejen v nemocnici, ale také doma totiž lidé utratí minimálně pár desetikorun denně za jídlo, i když se stravují skromně.

Máme před sebou labutí píseň poplatků, přiznal Heger

„Evergreen regulačních poplatků nás pronásleduje asi osm let. Máme před sebou labutí píseň regulačních poplatků,“ přiznal ve sněmovně bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09. Na rozdíl od ministra Němečka ale poplatky hájil. Měly podle něj regulační efekt a přinesly i nějaké peníze do zdravotnictví.

„Možná to pomůže pěti nebo deseti procentům nejchudších občanů, ale zbylých devadesát procent občanů mohlo klidně dál do zdravotnictví přispívat,“ řekl Heger. Navrhl zamítnutí vládního návrhu, i když si byl vědom, že bez šance na úspěch, což se pak potvrdilo.

Právě proto, že se koalice rozhodla poplatek v nemocnici nevracet a naopak zrušit placení 30 korun u praktického i ambulantního lékaře a za recept, musela Sobotkova vláda hned po svém nástupu řešit, čím výpadek nahradí. Nakonec se shodla na navýšení plateb státu na zdravotní pojištění za děti, důchodce či rodiče na mateřské. Pro příští rok to znamená, že výpadek příjmů z vybraných poplatků nahradí 4,2 miliardy korun zaplacených za státní pojištěnce.

Poslanci budou muset o zákonu hlasovat ještě jednou, v září ve třetím čtení. Pak ho dostane k projednání Senát, kde má levice převahu a prezident Miloš Zeman. Je více než pravděpodobné, že s poplatky u lékaře je skutečně amen.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video