Z toho, jak prezident Miloš Zeman hájí svého kancléře Vratislava Mynáře přes podivný nákup cenově podhodnocené nemovitosti, si při jednání politiků o změně Ústavy utahoval místopředseda Sněmovny Petr Gazdík.

Z toho, jak prezident Miloš Zeman hájí svého kancléře Vratislava Mynáře přes podivný nákup cenově podhodnocené nemovitosti, si při jednání politiků o změně Ústavy utahoval místopředseda Sněmovny Petr Gazdík. | foto: Michal Šula, MAFRA

Ať prezident trvale zpovídá kmotry, žertoval Gazdík o změně Ústavy

  • 37
O změně Ústavy, která by zasáhla i do pravomocí hlavy státu, začali jednat politici. Padlo víc než dvacet návrhů a vedle vážně míněných padaly i žertovné. Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík z TOP 09 přišel s tím, že by prezident měl mít výhradní právo kontrolovat majetkové poměry lidí podezřelých z podivného nabytí majetku.

„Například těch, kdo mají majetek vyšší, než by odpovídalo jejich příjmům, nebo těch, kdo koupili nemovitosti hluboko pod odhadní cenou,“ řekl iDNES.cz Gazdík v narážce na kauzu kancléře Vratislava Mynáře, který koupil vilu v pražských Strašnicích za 5,5 milionu korun (více o kauze zde).

„Pan prezident v případě Vratislava Mynáře prokázal bezprecedentní přísnost a zájem prozkoumat podezřelé majetkové poměry skutečně do všech detailů. Neváhal bych mu proto svěřit tyto pravomoci trvale,“ uvedl v nadsázce Gazdík.

Nelze podle něj na jednu stranu hlásat nesmiřitelný boj všem, kdo mají jakýkoliv majetek, jehož původ nedokážou vysvětlit, a na druhou stranu bagatelizovat podivné nákupy nemovitostí u vlastních blízkých spolupracovníků. Prezident Zeman, který je stoupencem co nejostřejšího zákona o prokázání původu majetku, se zatím rozhodl Mynáře, který stále nemá bezpečnostní prověrku, podržet.

„Je to svěží myšlenka. Doporučoval bych jít cestou zákona o majetkových přiznáních,“ reagoval na Gazdíkův žert šéf ústavně-právního výboru Jeroným Tejc z ČSSD.

Politici se bavili i o odvolatelnosti prezidenta

Ambicí politiků je podle něj pokusit se najít shodu na širší změně Ústavy a nepokoušet se jí měnit „salámovou metodou“ dílčími úpravami.

Ve hře tak bude například to, že by se do Ústavy dostal klouzavý mandát, to znamená, že členy vlády, kteří jsou také poslanci, by dočasně ve Sněmovně zastoupili náhradníci. Na stole je i to, že by byl do Ústavy zakotven ombudsman či že by se prodloužil mandát ústavních soudců na 12 či 13 let ze současných deseti, ale podruhé by se už ústavními soudci nemohli stát.

Politici budou posuzovat návrh na přímou volbu starostů, ale také návrhy, které by zasáhly do práva prezidenta na jmenování členů bankovní rady České národní banky, či že by měl jen jeden pokus při výběru premiéra. Padl i návrh na možnou odvolatelnost prezidenta, ale to má jen podporu Úsvitu 

„Nesdílím optimismus kolegy Tejce, že se podaří najít širokou shodu. Za nás považuji za důležité, aby se podařilo přijmout ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti,“ řekl po jednání poslanec ODS Marek Benda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video