Můžu vám slíbit, že uděláme všechno, abychom to neschválili, řekl ve Sněmovně při projednávání elektronické evidence tržeb exministr financí Miroslav Kalousek.

Můžu vám slíbit, že uděláme všechno, abychom to neschválili, řekl ve Sněmovně při projednávání elektronické evidence tržeb exministr financí Miroslav Kalousek. | foto: František Vlček, MAFRA

„Zmizel“ poslanec Klaška. Nemáme na něj složku, žertoval Kalousek

  • 357
Nešťastný začátek pro vládu mělo projednávání klíčového návrhu ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše na schválení zákona o elektronické evidenci tržeb. Zmizel a musel se hledat lidovecký poslanec Jaroslav Klaška. Bez něj se nemohlo pokračovat. Byl totiž zpravodajem návrhu. „Nemáme na něj žádnou složku,“ zažertoval exministr Miroslav Kalousek.

Nepřítomnost lidoveckého poslance Kalouskově TOP 09, která elektronickou evidenci tržeb odmítá, velmi vyhovovala. Jednání o zákonu totiž hned po úvodním vystoupení ministra Babiše museli poslanci kvůli nepřítomnosti Klašky přerušit.

Kalouskova poznámka o tom, že na poslance KDU-ČSL nemá žádnou složku, byla narážkou na Babišův spor s poslancem ČSSD Ladislavem Šinclem, který tvrdí, že se jej Babiš pokoušel zastrašit citováním ze složky s jeho jménem. (více zde)

Klaška se nakonec našel, ve Sněmovně ale už dávno nebyl, nicméně se tam musel vrátit. Jen proto, aby zpravodajem byl někdo jiný. Řekl, že se řádně omluvil, ale ve vzduchu visela otázka, zda nešlo o „malou odvetu“, protože krátce před tím vyčetl šéf lidovců Pavel Bělobrádek poslancům ANO, jak hlasovali v průběhu pátku u jiných vládních návrhů. (více zde) „Ne, tohle můžu opravdu vyloučit,“ ujišťoval Bělobrádek.

Klašku nakonec nahradil sociální demokrat Václav Votava, ale bylo jasné, že zákon o evidenci tržeb neprojde v pátek prvním čtením a jednání o něm se protáhne. „Můžu vám ještě slíbit, že uděláme všechno, abychom to neschválili,“ řekl ještě Babišovi exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.

Strany pravicové opozice jsou připraveny schvalování evidence tržeb blokovat zejména v průběhu třetího čtení, kdy se zákon definitivně schvaluje. Pro schvalování zákonů jsou totiž vyhrazeny středy a pátky od 9 do 14 hodin a dvě strany mohou vetovat to, aby se smělo hlasovat o jindy.

Zvýší se příjmy, omezíme šedou ekonomiku, řekl Babiš

Ministr financí Andrej Babiš ještě před tím, než v pátek ve dvě odpoledne přerušili poslanci schůzi a měli „padla“, stihl říci, že si od zavedení elektronické evidence tržeb slibuje transparentnější prostředí pro podnikání.

„Přispěje to ke zvýšení příjmů, cílem je snížení objemu šedé ekonomiky,“ uvedl Babiš.

Podle předsedy rozpočtového výboru Václava Votavy z ČSSD přispěje zákon, který česká vláda okopírovala zčásti od Chorvatska, k odstranění nespravedlivé konkurenční výhody, kterou mají ti, kdo daně řádně neplatí.

Podle Babiše stát vybere na dani z přidané hodnoty přes 12 miliard korun ročně navíc. Elektronická evidence tržeb by se podle Babiše už od února příštího roku měla začít týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb, v průběhu roku pak i velkoobchodu a maloobchodu.

Kompenzací pro hostinské má být snížení sazby daně na jídlo prodávané v restauracích z 21 na 15 procent. To se ale nebude týkat alkoholu. Zároveň chce Babiš zavést jednorázovou slevu pět tisíc korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby.

Evidovat tržby nebudou muset například školní jídelny a menzy, pokud nevydávají jídla pro veřejnost. Dále se evidence zřejmě nebude týkat linkových autobusů, jídelních a nápojových automatů, sociálních služeb, finančních institucí a také energetiky nebo poštovních služeb.

Z původního návrhu ministerstvo financí odstranilo povinnost zákazníka převzít si účtenku, a naopak kývlo na účtenkovou loterii, pro kterou ČSSD našla inspiraci na Slovensku u vlády Roberta Fica, ale původně myšlenka pochází z Tchaj-wanu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video