Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Poslanci odmítli skokový růst autorských poplatků i platby za kopírování

  • 193
Autorské poplatky se budou moci zvyšovat jen o inflaci, poslanci zabránili jejich skokovému nárůstu. V novele autorského zákona, kterou v pátek schválili, odmítli i čtyřnásobní zvýšení autorských poplatků za půjčení knih i za kopírování. Sněmovní kulturní výbor chtěl zvýšit poplatky za každou zapůjčenou knihu z nynějších 50 haléřů na dvě koruny.

Razantní navýšení poplatků pro letošní rok ohlásil loni v létě Ochranný svaz autorský a bouřily se proti tomu obce. Pro zákon, který tomu zamezil, hlasovalo 101 ze 148 přítomných poslanců (přehled hlasování jednotlivých poslanců najdete zde). Zákon ještě musí schválit Senát a podepsat prezident Miloš Zeman.

Knihovny měly podle návrhu výboru pro vědu, vzdělání a kulturu, který v pátek poslanci odmítli, platit za veřejně přístupné kopírovací přístroje od 30 korun po 10 tisíc korun měsíčně, základní a střední školy stovku měsíčně za každou kopírku a vysoké školy 400 korun. Pro ostatní rozmnožovny měl podle návrhu činit poplatek 200 až 2800 korun měsíčně.

Sněmovna naopak prosadila i úlevy pro hudební produkce, na nichž by byly provozovány pouze tradiční lidové skladby bez známého autora. Pořadatelé by je nemuseli správcům autorských práv vůbec ohlašovat.

„Je zamezeno skokovému zdražení o padesát procent, které kolektivní správci plánovali, třeba Ochranný svaz autorský (OSA), to považuji za velký úspěch, protože by to jinak znamenalo likvidaci venkovského kulturního a spolkového života,“ radoval se po hlasování o zákoně místopředseda Sněmovny a šéf hnutí STAN Petr Gazdík.

Aby poplatky mohly růst jen o inflaci, navrhl místopředseda Sněmovny Radek Vondráček z ANO a získal pro to podporu kolegů.

Představa, že třeba hasiči zaplatí tisíce za autorské poplatky u jakéhokoli obecního plesu, byla podle Gazdíka úplně šílená. „To samé se týká živnostníků. Na ně dopadla EET a představa, že jim OSA a Dilia o polovinu zvýší poplatky za autorská práva za to, že využívají rozhlasové a televizní přijímače, je nemravná. Inflace ji minimální,“ podotkl Gazdík. Autorské svazy se podle něj u poslanců snažily lobbovat za výrazné zvýšení poplatků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue