Poslanci vysvětlí neodevzdaná přiznání

  • 17
Mandátový a imunitní výbor Senátu rozhodl, že zahájí řízení se 16 poslanci, kteří ani po osmi měsících neodevzdali majetková přiznání. Jde o devět komunistů, čtyři sociální demokraty a tři poslance ODS. Trestem by mohlo být, že jejich jména zazní během schůze sněmovny.

"Všechny si je pozveme a budou se moci obhájit," řekl MF DNES Jan Hadrava, předseda výboru.

Mandátní a imunitní výbor Senátu má třicet dní, aby řízení dovedl do konce.

Poslanci už došetřili
Senátoři tak do značné míry kopírují kroky Poslanecké sněmovny, neboť tamní imunitní výbor už řízení s 13 senátory, kteří přiznání neodevzdali, ukončil.

Zástupci poslanců už vyzvali Petra Pitharta, předsedu Senátu, aby jména senátorů, kteří včas neodevzdali přiznání, přečetl na některém z jednání horní komory.

Velmi pravděpodobně dojdou ke stejnému závěru také senátoři z imunitního výboru, kteří šetří poslanecké prohřešky.

"Pokud shledáme nějaké porušení zákona, doporučíme předsedovi sněmovny Zaorálkovi, aby jména na schůzi přečetl," potvrdil MF DNES Hadrava.

Provinilci budou platit
V současné době hrozí zákonodárcům, kteří neodevzdají majetkové přiznání, i když jejich roční vedlejší příjmy přesáhnou výši jednoho jejich měsíčního platu, pouze formální trest.

To má změnit nový zákon, který by chtěl ministr spravedlnosti Karel Čermák předložit vládě ke schválení do června 2004. Tato novela už počítá s tím, že by provinilec mohl v případě neuposlechnutí zákona zaplatit pokutu až 200 tisíc korun.

"Nepočítám s tím, že bych prosazoval nižší částku. Naopak, možná těch dvě stě tisíc ještě zvýšíme," řekl Čermák MF DNES.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue