Poslanci vládu zřejmě podrží

  • 67
ČSSD, lidovci i unionisté slibují, že podpoří při hlasování o důvěře koaliční kabinet. Koaliční vláda Vladimíra Špidly s největší pravděpodobností získá důvěru sněmovny, o kterou bude žádat. Vyplývá to z vyjádření vládních poslanců. Přestože mnozí z nich vládu kritizují a nejsou s ní spokojeni, nepřejí si její konec.

"Určitě je pravda, že ne všichni poslanci ČSSD jsou s vládou spokojeni, ale naše nejvyšší vedení tuto koalici schválilo a také se tu nenabízí žádné jiné řešení. Navíc volba prezidenta byla trochu něco jiného než běžné kroky vlády," řekla například místopředsedkyně sněmovny za sociální demokraty Jitka Kupčová.

Právě od sociálních demokratů se čekají problémy. Ve straně sílí názor, že ČSSD nemá vládnout se středovými lidovci a už vůbec ne s pravicovými unionisty. Překvapivě mnoho sociálních demokratů se také postavilo proti vládě, respektive jejímu kandidátovi, při páteční volbě prezidenta. To je také hlavní důvod, proč chce Špidla požádat poslance o souhlas s pokračováním kabinetu.

"Já bych to s volbou prezidenta nespojoval. Věřím, že poslanecký klub sociální demokracie vládě důvěru vysloví. Ono by ani nebylo výhodné to neudělat," uvedl místopředseda poslanců ČSSD Antonín Macháček.

VLÁDA ŽÁDÁ O DŮVĚRU

Zpravodajství:
Špidla hraje vabank, požádal o důvěru

Analýza:
Vláda pod palbou

Hlasujte v anketě:
Dali byste důvěru vládě?

Kdo je kdo:
profily členů vlády

Glosa:
Špidlova kůže

Lidovci, z nichž někteří také podpořili Klause v prezidentské volbě, jsou zatím rovněž pro důvěru vládě. "Předpokládá se, že všichni poslanci KDU-ČSL budou hlasovat pro," řekl jejich předseda a ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Unionisté měli před časem problém shodnout se na tom, jestli mají vůbec ve vládě dál sedět. Na svém kongresu se nakonec dohodli, že ano. "Jsem si téměř stoprocentně jist, že všichni budou hlasovat pro," prohlásil šéf unionistů Petr Mareš.

I vládní "rebelka" Hana Marvanová, která Špidlovu vládu málem poslala ke dnu loni při hlasování o povodňovém daňovém balíčku, chce hlasovat pro vládu. Myslí si však, že hlasování o důvěře nemůže vyřešit základní problém tohoto kabinetu: rozpolcenost ČSSD.

"Veřejné hlasování ve sněmovně je prostě něco jiného než tajné volby, kde se ten problém pravidelně objevuje už tři čtvrtě roku," říká Marvanová. "Nemyslím, že by vláda měla padnout teď, když zemi čeká například referendum o vstupu do EU nebo reforma veřejných financí," říká Marvanová.

Špidlově vládě hraje do karet i to, že například kvůli poslancům ČSSD a Unie svobody nebude chtít riskovat předčasné volby. Sociální demokracie by podle průzkumů volby nevyhrála a mnoho současných poslanců by se nemuselo dostat do sněmovny. Nejmenší parlamentní strana Unie svobody by také přišla o některé ze svých deseti poslanců.

Šéfové vládních stran tvrdí, že si chtějí být pouze jisti podporou svých 101 poslanců. Tvrdí, že se pouze bojí, aby se v budoucnu neopakovala situace z prezidentské volby a vláda neměla problémy prosadit klíčové zákony. luví se však i o jiném důvodu.

"Je to zjevné. Špidlu čeká na sjezdu velmi náročné vysvětlování, proč není jeho vláda jednotná. Když dostane důvěru, na sjezdu to použije jako argument proti kritikům. Tím by mohl své kritiky umlčet," řekl jeden z poslanců ČSSD, který si ale nepřál zveřejnit své jméno.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video