Keňané proti vysokým platům politiků protestovali už v půlce května. Před budovu parlamentu přivedli prase s několika selaty. | foto: Reuters

Politici v Keni si měsíčně vydělají stokrát víc než průměrní občané

  • 25
Keňští poslanci a senátoři, kteří už teď patřili k nejlépe placeným zákonodárcům v Africe, si v úterý odhlasovali zvýšení platů. A to i přes četné protesty a doporučení prezidenta, aby to nedělali. Zatímco politici tak dostanou kolem 200 tisíc za měsíc, průměrný měsíční plat Keňana dosahuje asi 1 540 korun.

Prezident Keni Uhuru Kenyatta, který 4. března těsně vyhrál prezidentské volby díky svému ekonomickému programu, členy parlamentu zapřísahal, aby přistoupily na omezení svých příjmů. Chtěl, aby tak pomohli zmírnit platy ve veřejném sektoru a uvolnit peníze na vytváření pracovních míst.

Protest před parlamentem

Agentura Reuters poznamenala, že prezident nemá přímou pravomoc určovat platy zákonodárců, očekává se však, že sdružení obhájců občanských práv rozhodnutí poslanců a senátorů napadnou u ústavního soudu.

Keňským zákonodárcům se tak nyní zvednou měsíční platy na 851 000 keňských šilinků (přes 200 tisíc korun) z 532 000 šilinků, které předtím stanovila státní komise. Průměrný příjem v Keni přitom podle Reuters činí 6 498 šilinků, což je asi 1 540 korun.

Původní platy byly pod naši důstojnost

Členové parlamentu svým krokem zvrátili předchozí rozhodnutí státní komise pro mzdy a odměny o snížení poslaneckých a senátorských platů. Podle nich byl krok komise v rozporu se zákony. "Vzali nám naši důstojnost a my jsme ji museli získat zpět," prohlásil jeden z poslanců Jimmy Angwenyi.

Politici tvrdí, že pracují velmi tvrdě. Argumentují také tím, že část platu utratí za své voliče. Například jim platí poplatky za školu. Štědří jsou však především sami k sobě. Osazenstvo minulého parlamentu se na jedné z posledních schůzí před volbami odměnilo bonusem při odchodu do důchodu ve výši 107 tisíc dolarů.

Proti zvyšování platů politiků se vzbouřili lidé v polovině května. Před budovu parlamentu přivedli prase s několika selaty a všude rozlili krev. "Přivedli jsme sem ty prasata a nechali je rochnit se v krvi, abychom dali názorně najevo, že poslanci jsou nenažraní jako prasata," řekl Boniface Mwangi, organizátor protestního pochodu Occupy Parliament (o protestu čtěte zde). Ani to však, zdá se, nepomohlo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video